Maloletá prostitútka dostane Berlusconiho pred súd

foto: Silvio Berlusconi, zdroj: TASR

Po týždňoch prepierania škandálu, ktorý otriasol Berlusconiho už i tak oslabenou stredopravicovou vládou, bolo nakoniec súdne pojednávanie stanovené na utorok 6. apríla v Miláne. Taliansky premiér pritom nemá povinnosť objaviť sa v daný deň pred panelom troch sudcov osobne a pojednávanie zároveň nepredstavuje žiadnu prekážku pre to, aby počas neho vykonával svoju funkciu. Navyše môže trvať roky, kým súd dospeje k rozsudku.

Berlusconi už čelil viacerým súdom, počas ktorých sa mu vždy podarilo si udržať podporu členov svojej strany, ktorú založil po tom, čo sa mu podarilo vytvoriť mediálne impérium. Jeho spojenci tak po ňom nikdy otvorene nežiadali, aby odstúpil.

Súčasná kauza je doposial najvážnejším politickým úderom pre Berlusconiho, ktorý čelí čoraz silnejšej verejnej kritike v čase, kedy sa snaží si udržať v parlamente väčšinu. Prieskumy v ľavicovom denníku La Repubblica ukazujú, že až takmer 50 percent Talianov verí, že obvinenia proti nemu sú pravdivé. Rovnaký počet ľudí však verí, že aj keď ho uznajú vinným, nebude potrestaný.

Aféra Ruby

Talianskym médiám už celé týždne dominuje sexuálny škandál, vďaka ktorému sa prípad maloletej marockej tanečnice v nočnom klube Karimy el Mahroug, známej pod umeleckým menom Ruby, stal súčasťou každodenného života v Taliansku.

Žalobcovia tvrdia, že majú mnoho dôkazov o tom, že Berlusconi zaplatil Ruby za sexuálne služby keď ešte nemala 18 rokov, čo je v Taliansku trestným činom, a tiež o tom, že volal na policajnú stanicu, aby ju prepustili po tom, čo ju zatkli za údajnú krádež.

V prípade, že by bol uznaný vinným mu hrozí maximálny trest tri roky za styk s maloletou prostitútkou a 12 rokov za zneužitie svojho postavenia. Ruby pritom popiera, že by mala s Berlusconim pomer, ale priznáva, že dostala minimálne 7000 eur za účasť na oslave v premiérovej luxusnej privátnej rezidencii v meste Acore pri Miláne. Rovnako aj Berlusconi odmieta, že by spáchal niečo nelegálne a hovorí, že sa stal obeťou politicky motivovaných sudcov ľavice, ktorí sú rozhodnutí spôsobiť jeho pád. Dodáva, že za sex nikdy neplatil a keď telefonoval na policajnú stanicu v Miláne bolo to tak preto, že si myslel, že el Mahroug je vnučkou egyptského prezidenta Hosního Mubaraka a chcel sa vyhnúť diplomatickému škandálu.

„Keď som mu povedala, že mám 17, povedal, že v minulosti mal problémy s maloletými. Povedal, že nechce, aby sa to stalo opäť,“ uviedla podľa AOL Ruby na jeho obhajobu. Priznala však tiež, že jej prisľúbil občianstvo keď mu povedala, že je v krajine nelegálne.

Špeciálny tribunál

Ústavný súd minulý mesiac odstránil Berlusconiho automatickú imunitu pred súdom. Premiér tak bude čeliť v nasledujúcich týždňoch aj ďalším súdom, vrátane obvinení z podvodov.

Minulý týždeň vyšli do ulíc stovky tisíc žien v približne 230 mestách po celom Taliansku a demonštrovali proti premiérovi práve v súvislosti s jeho údajným pomerom s maloletou. „Ženy v tejto krajine sú pošpiňované opakovaným, neprístojným a vyzývavým znázorňovaním ženy ako sexuálneho objektu na predaj v novinách, televízii a v reklame,“ cituje Washington Post organizátorku protestu, hotelovú manažérku Idu Poletto. Americký denník pripomína, že v Taliansku je na vrcholových politických postoch len pár žien. Hoci krajina už mala aj ministerku zahraničných vecí, okrem toho sa žiadnej nepodarilo dostať na starosti vyššie portfólio ako zdravotníctvo, či vzdelávanie. V spoločnostiach v Taliansku tvoria ženy len sedem percent manažérskych pozícií.

Člen centristickej strany UDC Rocco Buttiglione na situáciu v krajine povedal, že sa stala „neprijateľnou“ a Berlusconi sa stal problémom pre celú krajinu. „Berlusconi sa stal symbolom rozdelenia národa,“ uviedol. Taliansky premiér sa zároveň postaral o to, že sa v krajine ujalo slovné spojenie bunga bunga, ktorým sa označujú párty so ženami usporiadané v Berlusconiho rezidenciách. Na túto tému už vznikli aj viaceré piesne, či komediálne narážky, vďaka čomu je taliansky premiér na posmech národu.