Masový zber dát o občanoch je neprípustný

sledovanie, ochrana osobných údajov

(zdroj: PublicDomainPictures.net)

Právo EÚ vylučuje možnosť všeobecného zberu a uchovávania dát o pohybe občanov na internete. V presne stanovených prípadoch, akým je boj s trestnou činnosťou, môžu vyšetrovacie orgány do týchto údajov nahliadnuť. Podmienkou je ale to, aby uchované údaje najskôr posúdil nezávislý orgán.

Európsky súdny dvor v Luxemburgu (ECJ) vydal včera tento rozsudok ako odpoveď na dva prípady zo Švédska a Veľkej Británie. Na ostrovoch môže byť verdikt problémom pre nepopulárny „špicľovský zákon“ (Snooper’s Charter).

Švédsko a Veľká Británia od poskytovateľov elektronickej komunikácie vyžadujú, aby zbierali dáta od užívateľov, vrátane údajov o ich polohe, a uchovávali ich po dobu 12 mesiacov. Takáto legislatíva prekračuje nevyhnuté limity. „V demokratickej spoločnosti sa to nedá odôvodniť,“ vysvetľuje súd.

Nie je to prvý raz, čo prísnejšie monitorovanie elektronickej komunikácie stopol súdny dvor. V roku 2014 v Luxemburgu narazila staršia európska smernica, ktorá veľmi podobné činnosti povoľovala na nadnárodnej úrovni. Súd zrušil jej platnosť ku dňu prijatia v novembri 2006. Zdôvodnil to zhodne tým, že sa uchovávanie dát neobmedzilo na striktne vymedzené prípady.

Súdny dvor včera uviedol, že už samotný fakt, že občan nevie, či sa údaje o ňom uchovávajú, nahráva pocitu neustáleho dozoru zo strany úradov.

Národná legislatíva musí byť postavená na objektívnych kritériách, ktoré jasne stanovujú okolnosti a podmienky, za ktorých je prípustný dosah vyšetrovacích orgánov. Nebráni to však cielenému zberu a uchovávaniu dát.

Británia má problém

Portál openDemocracy nazval verdikt ECJ „predčasným vianočným darom“ pre všetkých kritikov britského zákona o vyšetrovacích právomociach (Investigatory Powers Act). Ten navrhla súčasná premiérka Theresa Mayová pred rokom, ešte ako ministerka vnútra. Kráľovná Alžbeta II. pripojila svoj podpis k zákonu na konci novembra 2016.

Nová britská legislatíva, ktorá je v rozpore so stanoviskom súdu, prikazuje webovým stránkam uchovávať informácie o návštevníkoch po dobu jedného roku. Povinnosti majú tiež mobilní operátori.

Úrady majú právo sledovať viaceré webové aktivity, vrátane emailových správ. Kritici otvorene hovoria o „štátom sponzorovanom hackovaní“.

Známy whistleblower Edward Snowden, ktorý sa ukrýva v Rusku, povedal, že Briti „zachádzajú ďalej ako mnohé autokracie“.

Vláda v strohej reakcii uviedla, že ju rozhodnutie Európskeho súdneho dvora sklamalo, bude skúmať dopady, ale aj sa odvolá.