Mattis: Spojené štáty si splnia záväzky v NATO, ale musí aj Európa

James Mattis, USA, Spojené štáty, NATO

Americký minister obrany James Mattis, (zdroj: nato.int)

„Američania sa nemôžu o budúcnosť vašich detí zaujímať viac než vy sami,“ vyhlásil James Mattis. V novej úlohe ministra obrany sa včera prvý raz zúčastnil rokovania ministrov Severoatlantickej aliancie v Bruseli.

Mattis svojim európskym kolegom tlmočil nespokojnosť Washingtonu s tým, koľko prostriedkov sa v Európe minie na obranu. Nezašiel tak ďaleko, aby spochybňoval organizáciu ako takú. Pohrozil ale, že Spojené štáty obmedzia svoj príspevok do spoločného rozpočtu.

Dlhodobá prevaha

Prispievať na fungovanie Aliancie viac ako 70 % jej rozpočtu sa USA už dlhšie nepozdáva. Mattisova návšteva sa dá vnímať ako priateľské varovanie pre ostatných členov NATO pred tým, ako v máji do Bruselu zavíta americký prezident Donald Trump.

Podľa bývalého veliteľa 1. námornej divízie americkej armády je „férové“ žiadať, aby Európania prevzali väčší podiel zodpovednosti za svoju bezpečnosť.

Český minister obrany Martin Stropnický povedal, že to od Mattisa rozhodne nevnímal ako hrozbu: „Povedal to, čo sme všetci čakali. Myslím si, že mnoho ministrov, medzi ktorých patrím aj ja, ten prejav hodnotí ako obrovský príklon Spojených štátov k aliančným ideám.“

Za zatvorenými dverami mal Mattis ďalej uviesť, že daný stav sa už nepáči ani americkým daňovým poplatníkom.

Pochopenie pre americkú nespokojnosť mal vyjadriť napríklad britský minister obrany Michael Fallon, ale aj jeho nemecká kolegyňa Ursula von der Leyen, pričom Nemecko je jednou z krajín, ktoré ani zďaleka nespĺňajú záväzok minúť 2 % HDP na obranu.

Väčší dôraz na boj s terorizmom

Generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg na včerajšej spoločnej tlačovke s Mattisom hovoril o tom, že ani Severná Amerika, ani Európa nedokážu samy čeliť súčasným globálnym výzvam. NATO sa podľa neho neustále adaptuje, čoho dôkazom je aj nové centrum pre boj s terorizmom v Neapole.

Nové veliteľstvo so zameraním  na Blízky východ a severnú Afriku otvoria čoskoro. Približne stovka bezpečnostných expertov tu bude vyhodnocovať hrozby v spomínaných oblastiach a následne koordinovať vlády a partnerské organizácie.