Medové dni na Ukrajine zrejme skončili

„Verím, že prezident tejto krajiny, ktorý koná podľa hesla, že čokoľvek je horšie pre krajinu, je lepšie pre mňa, ktorý zarába peniaze na utrpení ľudí, musí zajtra odstúpiť aj so šéfom centrálnej banky,“ povedala v televízii v závere uplynulého týždňa ukrajinská premiérka, Júlia Tymošenková. Prezident jej nezostal nič dlžný a obvinil ju zo zlého hospodárenia a zlyhávania v energetickom dialógu s Moskvou. Vzájomné kritické slová z úst najvyšších lídrov padli len po niečo viac ako týždni po oznámení, že obe strany sa dohodli a oranžová koalícia sa obnoví (EurActiv 10/12/08).

Tymošenková tvrdí, že členovia prezidentovho tímu použili verejné zdroje z balíka pre pomoc banke Nadra (860 mil. eur) na menové špekulácie s cieľom dosiahnuť súkromný zisk. Ten mal byť dosiahnutý poklesom výmenného kurzu ukrajinskej hrivny voči americkému doláru po tom, čo centrálna banka oznámila, že vláda v Kyjeve nemá dostatok finančných prostriedkov pre vyplatenie miezd zamestnancom štátnej správy a pre plnenie si ďalších finančných záväzkov.

Za ďalší osud Ukrajiny sa po minulotýždňových obvineniach opäť stavia otáznik. Portál forexfactory.com informoval o názoroch niektorých analytikov, že „masívny korporátny dlh, padajúca mena, ruská hrozba zastavenia dodávok plynu a spory medzi štátnymi inštitúciami“ vytvárajú riziko, že sa Ukrajina ako štát „môže stať ďalšou veľkou obeťou globálnej [hospodárskej] recesie.“

S blížiacou sa zimou sa stáva akútnou najmä otázka dodávok zemného plynu na Ukrajinu. Spoločnosť RosUkrEnergo varovala, že ak Kyjev nezaplatí ani za časť doterajších dodávok energetickej suroviny a súčasne by neplatil ani za objem, ktorý sa mu dodá, celkový dlh voči ruskému monopolu Gazprom by mohol do konca roka narásť na 3,2 mld. amerických dolárov, uviedla tlačová agentúra RIA Novosti. Rusko uplynulý týždeň pohrozilo, že ak Ukrajina dlh nezaplatí, nová dohoda o dodávkach plynu nebude a 1. januára 2009 zostane krajina bez dodávok, čo môže ohroziť aj dodávky členských krajín EÚ (EurActiv 19/12/08).