Medové týždne na Ukrajine?

Krátka správa

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko včera vyjadril podporu Júlii Tymošenkovej po tom, čo boli oznámené definitívne oficiálne výsledky nedávnych predčasných volieb. Zdá sa, že nová vláda bude pozostávať z Bloku Júlie Tymošenkovej a strany Naša Ukrajina, ktorá je blízka prezidentovi. Spolu disponujú 228 poslaneckými mandátmi, čo je len o dva viac, ako je potrebné na prijímanie väčšiny rozhodnutí. Obe strany v pondelok oznámili, že sa dohodli na znení koaličnej dohody.

Aj keď je koalícia už približne známa, politická dohoda má zatiaľ len predbežných charakter, nakoľko sa záväznou stane až po schválení parlamentom v novom zložení. Rovnako zostáva nateraz stále nedoriešené celkové rozdelenie portfólií. Nádejná premiérka avizovala, že má snahu podeliť sa o niektoré dôležité posty s opozičnými silami. Objavili sa správy, že Strane regiónov, ktorú vedie odchádzajúci premiér Viktor Janukovyč, ponúkla posty štátnych tajomníkov ministerstiev, predsednícke miesta v niektorých parlamentných výboroch a podobne. Tymošenková tak zrejme plní vôľu prezidenta, ktorý sa ešte pred jej prvými povolebnými vyhláseniami zasadil za udelenie niektorých dôležitých postov opozícii.

Viktor Janukovyč zatiaľ na Tymošenkovej ponuku neodpovedal. Ako píše New York Times, jeho predstava o povolebnom usporiadaní politickej scény zodpovedala scenáru širokej koalície Strany regiónov a Našej Ukrajiny. Ako denník dodáva, niektorí komentátori označili túto možnosť za most, ktorý by možno dokázal prispieť k preklenutiu kultúrnej priepasti medzi západnou a východnou časťou krajiny (rozdelenie krajiny možno názorne vidieť na mape voličskej podpory z roku 2004).

Politická história Júlie Tymošenkovej je pomerne pestrá. Počas Oranžovej revolúcie stála po boku Viktora Juščenka ako verný spojenec. Neskôr sa priklonila k pro-ruskej orientácii, aby sa pred poslednými voľbami opäť uzmierila s prezidentom. Nezhody v oranžovom tábore skomentovala slovami: „Z toho, čo sa stalo v minulosti, sme vyvodili závery.“

Prezident Juščenko nateraz oranžové sily vyzýva, aby utvorili vládu čím skôr. Ako uvádza Financial Times, krajina potrebuje novú vládu čím skôr, pretože je potrebné prijať budúcoročný štátny rozpočet a čím skôr začať pracovať na znižovaní vysokej inflácie, ktorá spôsobuje radovým občanov nie malé problémy. Juščenko v tejto súvislosti uviedol: „Nie je čas na omeškania.“

Pred nádejnou premiérkou Júliou Tymošenkovou bude okrem iného stáť aj neľahká úloha – byť rovnocenným partnerom Ruska, na ktorého dodávky energií je ukrajinské hospodárstvo bytostne naviazané. Ukrajina je zároveň tranzitnou krajinou, cez ktorú prechádza ropovod a plynovod dopravujúci značnú časť energetických surovín do EÚ. Za možno prvý náznak partnerstva medzi Ruskom a Ukrajinou možno označiť minulotýždňový krok Ruska, ktoré povolilo vyšetrovateľom vstúpiť do ruských laboratórií v súvislosti s vyšetrovaním otravy prezidentského kandidáta Viktora Juščenka dioxínom z roku 2004.