Medvedev varuje pred rozšírením NATO

„Žiaden štát nemôže byť rád, ak sa zástupcovia vojenského bloku, do ktorého nepatrí, približujú k jeho hraniciam“, povedal v rozhovore pre Financial Times Dmitrij Medvedev. Víťaz nedávnych prezidentských volieb v Rusku poskytol vôbec svoj prvý rozhovor od vyhlásenia výsledkov.

Ukrajina a Gruzínsko nesmú vstúpiť do NATO, odkazuje Medvedev. Začlenenie bývalých sovietskych republík do vojenskej aliancie by mohlo ohroziť bezpečnosť v Európe.

V prípade Ukrajiny poukazuje Medvedev na výskumy verejnej mienky. Podľa neho je neúnosné, ak je viac ako polovica populácie proti vstupu do NATO, ale vláda presadzuje opačný politický kurz.

Dmitrij Medvedev okrem rozšírenia NATO varoval aj pred inštaláciou častí americkej protiraketovej obrany v strednej a východnej Európe. Zároveň vyjadril vieru, že sa mu podarí zlepšiť rusko-britské vzťahy, ktoré sú na bode mrazu. Stagnujú od čias vraždy Alexandra Litvinenka a problémov s pôsobením British Council v Rusku.

Členstvo Ukrajiny a Gruzínska nepovažuje za vhodné ani Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Počas uplynulého týždňa navštívila Moskvu, kde o téme hovorila s Vladimírom Putinom. Odchádzajúci ruský prezident na spoločnej tlačovej konferencii povedal: „Ohľadne NATO sme sa kancelárka a ja zhodli, že nekonečné rozširovanie vojensko-politického bloku sa nám zdá nielen nie nevyhnutné, ale aj škodlivé a kontraproduktívne“, uvádza Eurasia Daily.

Merkelová počas svojej moskovskej návštevy oficiálne zagratulovala Medvedevovi k zvoleniu. Stala sa prvou predstaviteľkou zahraničia, ktorá tak učinila osobne. Medvedev označil gesto za prejav nadštandardných rusko-nemeckých vzťahov.

Ukrajina a Gruzínsko by mali dostať pozvánku pre pripojenie sa k „akčnému plánu pre členstvo“ počas aprílového summitu Aliancie v Bukurešti. Niektorých jeho častí sa zúčastní aj Vladimír Putin.