Medvedev žiada pre Gruzínsko zbrojné embargo

Tbilisi môže podobne ako pred rokom použiť vojenskú silu na získanie kontroly nad Južným Osetskom a Abcházkom, obáva sa ruský prezident Dmitrij Medvedev. Počas víkendu preto zvýšil svoj tlak na gruzínskeho prezidenta Michaela Saakašviliho a verejne vyhlásil, že by mal byť potrestaný za vojnu v gruzínskych odštiepeneckých provinciách, informuje denník Financial Times.

Medzinárodné spoločenstvo by malo uvaliť všeobecné embargo na dovoz zbraní do Gruzínska, vyzýva ruský prezident v liste, ktorý adresoval francúzskemu prezidentovi Nicolasovi Sarkozymu, ktorý pred rokom vyjednal prímerie medzi Gruzínskom a Ruskom. Ak sa tak nestane, nie je vylúčený podobný útok na juhoosetské hlavné mesto Cchinvali, ako ten z 8. augusta minulého roka, doplnil Medvedev.

"Som si istý, že časom dostihne tých, ktorí vydali kriminálny príkaz na útok na Južné Osetsko, spravodlivý a tvrdý trest, vážna odplata," cituje Medvedevove slová FT. Vyhlásenie prezident vydal krátko po svojej návšteve na ruskej vojenskej základni vo Vladikaukaze, neďaleko gruzínskych hraníc.

Gruzínsko ako agresor je zobrazené aj v "múzeu genocídy", ktoré v sobotu otvoril Eduard Kokojty, juhoosetský prezident, v hlavnom meste Cchinvali, uzatvára FT.