Merkelová a Hollande prinášajú do Moskvy nový mierový plán

(zdroj: president.gov.ua)

Kyjev včera najprv navštívil americký minister zahraničných vecí John Kerry, po ňom sa u prezidenta Petra Porošenka zastavili Angela Merkelová a François Hollande. Kancelária ukrajinského prezidenta uviedla, že spoločne rokovali o napĺňaní dvanástich bodov protokolu z Minska.

Merkelová a Hollande však prichádzajú s novým návrhom mierovej zmluvy, ktorý dnes predstavia ruskému prezidentovi Putinovi. Podľa diplomatických zdrojov by mal vziať do úvahy, že sa frontová línia na Ukrajine od septembra posunula.

Táto predstava sa nepáči ukrajinskému premiérovi Arsenijovi Jaceňukovi. Na tlačovej konferencii s Johnom Kerrym o francúzsko-nemeckom pláne povedal, že sú reakciou na „niekoľko nápadov“, ktoré cez týždeň predostrel Putin. Vyhlásil, že odmietne akýkoľvek návrh, ktorý ohrozí územnú celistvosť, suverenitu a nezávislosť krajiny.

„Spoločne s Angelou Merkelovou sme rozhodli, že prevezmeme iniciatívu,“ oznámil včera Hollande. Na novom texte údajne pracovali niekoľko dní a mal by byť prijateľný pre všetkých. Bude založený na rešpektovaní ukrajinskej teritoriálnej integrity, zdôraznil najvyšší predstaviteľ Francúzska.

Šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier nechcel hovoriť o tom, aké šance dáva mierovému plánu: „V tejto fáze je tu skôr nádej ako šanca.“

Nemecký veľvyslanec v USA Peter Wittig vraví, že kancelárka by do Ruska necestovala, ak by si nemyslela, že je Putin na dohodu pripravený: „Určite tam nepôjde s prázdnymi rukami.“

Zbrane pravdepodobne nebudú

John Kerry po stretnutí s Porošenkom hovoril o možnosti, že Spojené štáty poskytnú Ukrajine ďalšie obranné systémy. Dodávky útočných zbraní nezmienil. Washington si však podľa neho „nezatvára oči“ pred prísunom vojenských jednotiek a tankov cez východnú hranicu.

„Konfrontáciu s Ruskom nevyhľadávame. Tú nik nechce,“ povedal Kerry. „Dúfame, že Rusko využije široký konsenzus o tom, že diplomatické riešenie existuje.“

Konečné rozhodnutie o vojenskom vybavení pre Ukrajinu prijme americká administratíva v priebehu niekoľkých dní. Európski ministri obrany na štvrtkovom stretnutí NATO v Bruseli vyzbrojenie ukrajinskej armády odmietli.