Merkelovej otvorené hranice sa nateraz skončili

zdroj: euractiv.com

Nemecký minister vnútra Thomas de Maizière oznámil, že hraničné kontroly sa dočasne obnovia v snahe lepšie kontrolovať prílev utečencov. Kontroly najskôr začnú na nemecko-rakúskej hranici. Nasledovať by mohla hranica s Talianskom.

Podľa ministra ide o bezpečnostné opatrenia plne v súlade so schengenskými pravidlami. Tie dovoľujú dočasné obnovenie hraničných kontrol z dôvodu národnej bezpečnosti v mimoriadnej situácii.

Po oznámení Nemecka, že dočasne zavádza hraničné kontroly na hraniciach s Rakúskom, Slovensko pristúpilo k dočasným hraničným kontrolám na slovensko-maďarských a slovensko-rakúskych hraničných priechodoch. Slovenská polícia v súvislosti s mimoriadnou situáciou a migračnou vlnou posilnila sily na hraniciach o 220 policajtov oproti štandardnému výkonu. Ten je posilnený nielen na priechodoch ale aj na vytipovaných miestach zelenej hranice. Situáciu neustále monitorujeme a koordinujeme s policajnými zbormi v Rakúsku, Maďarsku a v Českej republike.

Nemecké limity

Do Nemecka môžu od nedele podvečer vstúpiť iba občania EÚ a osoby s platnými cestovnými dokladmi. „Cieľom týchto opatrení je obmedziť súčasný prílev migrantov do Nemecka a vrátiť sa k riadnym registračným procedúram pri vstupe do krajiny,“ citovala nemeckého ministra vnútra BBC.

Ešte pred oznámením o obnovení hraničných kontrol upozornil na to, že Nemecko dosahuje svoje limity aj nemecký minister financií Sigmar Gabriel. „Nejde iba o počet migrantov, ale aj o rýchlosť, akou prichádzajú,“ popísal problematickú situáciu pre nemecké noviny Tagesspeigel.

Počas víkendu dorazilo do Mníchova viac ako 13 000 migrantov, uvádza britský denník The Guardian. Úrady mali problém sa o tento počet dostatočne efektívne postarať a predovšetkým týchto ľudí ubytovať. Migrantov chcú preto rozdeliť medzi iné mestá v Bavorsku a ostatné spolkové krajiny tak, aby sa v Mníchove uvoľnili ubytovacie kapacity pre prichádzajúcich ľudí aspoň na jednu noc.

Okrem rozmiestnenia hraničnej polície boli v nedeľu podvečer na dvanásť hodín pozastavené vlaky medzi Rakúskom a Nemeckom. Doprava sa obnovila až v pondelok (14.9.) v skorých ranných hodinách.

Súhlas Európskej komisie

Európska komisia odobrila krok Nemecka. Podľa nej je možné na situáciu v Nemecku uplatniť pravidlá Schengenského hraničného kódexu a dočasne obnoviť kontroly na hraniciach. Situáciu bude monitorovať a jej cieľom je čo najskôr sa vrátiť do normálneho režimu bez hraničných kontrol.

Komisia pri tejto príležitosti dodala, že nutnosť zavádzať dočasné kontroly je dôvodom naviac prečo by mali štáty podporiť jej plán na riešenie súčasnej situácie, vrátane redistribúcie  utečencov medzi členské štáty.

 „Nemecké rozhodnutie je skôr dočasným krokom ako znakom toho, že EÚ v panike upúšťa od princípu otvorených hraníc. Ak sa však nenájde celoeurópske riešenie, Schengenu môže hroziť kolaps. Nateraz však stále existuje,“ povedal pre The New York Times riaditeľ bruselského think tanku Bruegel, Guntram Wolff.

Napäté rokovanie ministrov

Tento krok môže Nemecku umožniť vyvíjať väčší tlak na ostatné európske krajiny, aby poľavili vo svojom odpore k zdieľaniu bremena migračnej krízy. Rozhodnutie prišlo deň pred mimoriadnym rokovaním ministrov vnútra EÚ, ktoré sa koná v pondelok popoludní v Bruseli.

Nemecko tým vysiela signál, že dublinské pravidlá stále platia. Pozastavenie ich uplatňovania voči Sýrčanom sa teda v Nemecku skončilo. De Maizière pripomenul, že utečenci si nemôžu vyberať krajinu, ktorá im ponúkne ochranu.

Maďarský premiér Viktor Orbán kritizoval rozhodnutie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej otvoriť nemecké hranice pre sýrskych utečencov. Preto obnovenie hraničných kontrol privítal ako „spôsob ochrany nemeckých a európskych hodnôt.“

Navyše Maďarsko v týchto dňoch dokončuje stavbu štyri metre vysokého plota na svojej hranici so Srbskom. Od 15. septembra tiež bude platiť nový zákon, na základe ktorého hrozí migrantom za nelegálne prekročenie hranice väzba.

Okrem Maďarska, aj Česká republika a Slovensko patria k jasným odporcom povinných kvót na prerozdelenie 120 000 utečencov medzi členské štáty EÚ. Návrh prezentoval predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker minulý týždeň počas svojho prejavu o stave únie.

Poľsko pomaly poľavuje zo svojho odporu a pripúšťa, že by mohlo prijať svoj podiel utečencov. Varšava však chce mať slovo pri posudzovaní utečencov z bezpečnostnej stránky. Dôraz tiež kladie na dôslednú ochranu vonkajších hraníc EÚ.

Nedeľné rokovanie vyslancov členských štátov pri EÚ však neprinieslo rozuzlenie mŕtveho bodu. Ak sa na svojom dnešnom stretnutí nedohodnú ani ministri vnútra, rozhodnutie o trvalom relokačnom mechanizme môže byť odložené až na októbrové riadne rokovanie Rady EÚ pre vnútorné záležitosti.