Mier pre Gruzínsko nadobúda prvé kontúry

Zdroj: http://www.jamestown.org/edm/article.php?article_id=2373028

V rusko-gruzínskych vzťahoch svitá nádej na mier. Úsilie Nicolasa Sarkozyho, francúzskeho prezidenta, a jeho návšteva Moskvy a Tbilisi priniesli výsledok. Obe strany sporu súhlasili s ustanovením mierového plánu, informuje Financial Times.

Pred podpísaním mierovej dohody bude potrebné splniť šesť podmienok, vrátane stiahnutia sa všetkých vojakov na pozície spred vypuknutia konfliktu. Otvorenou otázkou zostáva predovšetkým status dvoch odštiepeneckých provincií, Abcházka a Južného Osetska, ktoré sa stalo zámienkou pre aktuálny konflikt. Rovnako nie je zodpovedaná otázka, aké jednotky na udržanie mieru budú pôsobiť v oblasti – či sa zachová status quo a operovať budú len ruskí vojaci alebo sa nájde nový mechanizmus a vytvorí sa medzinárodný kontingent.

Otázka pôsobenia mierových síl v Južnom Osetsku rozdeľuje oboch prezidentov, Dmitrija Medvedeva a Michaila Saakašviliho. Zatiaľ čo Gruzínsko trvá na medzinárodnej bezpečnostnej podpore a uznaní integrity Gruzínska, Rusko oznámilo, že jeho mierotvorcovia zostávajú v regióne a budú si plniť svoju misiu tak, ako doteraz.

Na detailnejšiu podobu mierovej dohody bude mať okrem Moskvy a Tbilisi veľký vplyv aj Brusel. Európski ministri zahraničia sa dnes zoznámia so správou šéfa francúzskej diplomacie, Bernarda Kouchnera. Súčasne navrhnú a schvália plán EÚ pre opätovné obnovenie stability a definitívne zastavenie násilia v Gruzínsku. Základom preň bude včerajšia dohoda Nicolasa Sarkozyho a Dmitrija Medvedeva.