Mierové dohody na Ukrajine sú ohrozené

(zdroj: TASR)

Od konca júla prebieha na Ukrajine nová vlna ostreľovania medzi separatistami a vládnymi jednotkami. V pondelok (17. 8.) si vojenské strety na oboch stranách vyžiadali minimálne 10 obetí.

O zhoršujúcej sa situácii včera telefonoval predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker s Petrom Porošenkom. Podľa ukrajinskej strany bolo predmetom rozhovoru to, ako primäť Rusko k plneniu svojej časti dohody z Minska. Komisia zároveň potvrdila, že predstavitelia únie sa s prezidentom stretnú najneskôr do konca tohto mesiaca.

Obavy z ďalšieho vývoja u našich východných susedov vyjadrili OSN, NATO, OBSE aj Kremeľ. „Máme obavy z vývoja za posledné dni, ktorý sa veľmi podobá prípravám na ďalšiu vojenskú akciu,“ varoval ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Ukrajinská diplomacia uviedla, že do bojov zasiahli ťažké zbrane, ktoré predchádzajúce dohody zakazujú. Francúzski a nemeckí politici hovoria, že na udržanie súčasného stavu bude potrebné čerstvé diplomatické úsilie. „Je nutné stiahnuť výzbroj a zastaviť útoky na predstaviteľov misie OBSE. Je tiež nevyhnutné vytvoriť vhodné podmienky na konanie volieb v Donbase,“ povedal francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius.

OBSE nemá prístup

Zástupca vedúceho monitorovacej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Alexander Hug sa v utorkovom rozhovore pre nemecký denník Die Welt sťažuje, že pozorovateľom chýba prístup do oblastí, kde sa odohrá najviac násilností: „Obe strany, no obzvlášť rebeli, nám masívne bránia v prístupe.

Hug hovorí, že na kontrolných stanovištiach sa k misii OBSE často správajú agresívne: „Nemáme inú možnosť, ako poslať civilných pozorovateľov späť na základne. Podľa švajčiarskeho šéfa pozorovateľov vznikajú nové ohniská bojov, ktoré sa tu pred 3-4 mesiacmi nevyskytovali.