Migrácia ovládla summit krajín západného Balkánu

(zdroj: TASR/AP Photo)

Včerajší summit krajín západného Balkánu pritiahol do Viedne nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú a viacerých eurokomisárov. Rokovanie štátnikov na najvyššej úrovni zatienila správa o úmrtí desiatok utečencov, ktorých objavili v nákladom automobile v blízkosti slovenských hraníc.

„Európe to pripomenulo, že musí problémy riešiť rýchlo a v duchu solidarity,“ vyhlásila Merkelová. Jej slová o tom, že riešenie migrácie zadefinuje budúcnosť Európy, reflektuje nemecká diplomacia zvýšeným úsilím. Nemci pokračujú v aktívnom dialógu na mnohých frontoch, za čo ich počas týždňa pochváli i americký prezident Barack Obama. [EurActiv.com, 27. 8. 2015]

Šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier doplnil, že v dôsledku konfliktov v blízkosti hraníc, Európa v dohľadnej budúcnosti nemôže očakávať pokles prílivu žiadateľov o azyl. Nemecko samotné očakáva v tomto roku 800-tisíc žiadostí od utečencov.

Ďalší na cestu čakajú

Steinmeierov predchodca v úrade Joschka Fischer uviedol, že v dôsledku zahraničnopolitickej slabosti môže mať Európa iba malý dopad na konflikty, ktoré pustošia Afriku a Blízky východ. V prípade západného Balkánu je to však úplne naopak.

Fischer sa v stanovisku pre portál Project Syndicate pýta, prečo Európska únia nevyužije vplyv tam, kde ho má. To podľa neho vedie k „absurdnému výsledku" , že obyvatelia kandidátskych krajín žiadajú o azyl, pretože pre nich neexistuje možnosť legálnej imigrácie do EÚ: „Špeciálnym prípadom sú Rómovia, veľká minorita v krajinách západného Balkánu, ktorej členovia čelia podlej diskriminácii.“

Komisár EÚ pre susedskú politiku a rozšírenie Johannes Hahn vo Viedni naznačil, že ako riešenie migrácie nie je vylúčená ani opätovná snaha zaviesť povinné kvóty pre rozdeľovanie utečencov. Uviedol, že ďalších 20 miliónov migrantov čaká za hranicami Európy. „10 až 12 miliónov potenciálnych utečencov je v Sýrii, čaká tiež 5 miliónov Palestínčanov, 2 milióny Ukrajincov a jeden milión na južnom Kaukaze,“ vysvetlil rakúsky komisár.

„Budeme mať prístup k presídľovaniu, ktorý je založený na kvótach. Vo svetle nedávneho vývoja verím, že všetkých 28 členských štátov je už teraz pripravených akceptovať to a schváliť,“ povedal včera Hahn.

Nebyť súčasťou problému

Komentátor Deutsche Welle Dragoslav Dedović tvrdí, že únia v skutočnosti nemá o západný Balkán záujem. Dôvodom je to, že žiadna z tamojších krajín doteraz nedokázala dosiahnuť hospodársku úroveň, akú mali v roku 1989. Dokonca aj ekonomika Chorvátska sa od roku 2009 neustále scvrkáva napriek tomu, že krajina vstúpila do EÚ. Berlín však vie, že 40 % žiadostí o azyl v Nemecku pochádza zo Srbska alebo z Kosova.

Krátko pred summitom predstavitelia EÚ oznámili uvoľnenie dodatočných 1,5 milióna eur na riešenie migrácie v juhovýchodnej Európe. Viacerí analytici varovali, že bude dôležité obnoviť európsku perspektívu západného Balkánu. Inak bude migrácia a odlev mozgov pokračovať. Európska komisia pritom na štarte svojho mandátu deklarovala, že žiadne rozširovanie v nasledujúcich piatich rokoch nenastane.