Migračné kvóty: Komisia začne právne konanie proti V3, Slovensko vynechala

utečenci, Grécko

Utečenci sa zaúčajú šitiu v Grécku. FOTO: TASR/AP/Giannis Papanikos

Európska komisia plánuje začať v utorok právne konanie proti trom členským štátom zo strednej Európy – Českej republike, Maďarsku a Poľsku.

Dôvodom je porušenie európskej legislatívy súvisiacej s prerozdelením žiadateľov o azyl.

Prvý krok v rámci infringementu

Exekutíva EÚ podľa informácií agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na nemenované diplomatické zdroje z Bruselu, rozpošle v utorok oficiálne listy do Prahy, Budapešti a Varšavy.

Rozposlanie listov zo strany Európskej komisie znamená prvý krok v rámci procedúry o porušení právneho konania (tzv. infringement) v prípade, že niektorý členský štát neplní svoje povinnosti, vyplývajúce zo zmlúv EÚ a rozhodnutí na úrovni EÚ.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/eurokomisar-cesku-prijimat-utecencov-je-vasa-povinnost/

V tomto konkrétnom prípade ide o porušenie dohody prijatej kvalifikovanou väčšinou na Rade EÚ pre vnútorné záležitosti zo septembra 2015, ktorá predvída premiestnenie (relokácie) 160.000 migrantov z územia Grécka a Talianska na územie ostatných členských krajín Únie.

Ostatné štáty ich prehlasovali

Dohoda bola prijatá aj napriek tomu, že proti takejto schéme relokácií hlasovali Česká republika, Maďarsko, Rumunsko a Slovensko.

Poľsko pôvodne proti tomuto mechanizmu protestovalo, v septembri 2015 však nakoniec po boku väčšiny členských krajín hlasovalo za jeho prijatie.

Členské štáty EÚ sa neskôr zaviazali prijať ďalších 22 utečencov zo Sýrie, ktorí sa ocitli v susedných krajinách, v Turecku, Jordánsku a Libanone.