Miliband si chce udobriť moslimov

Krátka správa

Hlavným odkazom Milibandovho príhovoru bolo zdôraznenie ľudských práv pred vojenskou mocou. Poučením z doterajšieho vývoja je podľa Milibanda, že zatiaľ čo sme boli svedkami mnohých vojenských víťazstiev, vojenské riešenie terajších konfliktov neexistuje. Preto nastal čas, aby do Afganistanu a Iraku nastúpila diplomacia.

Ako uviedol, je znepokojujúce, že Európa a Spojené štáty sú v moslimskom svete menej populárne než tomu bolo pred desiatimi rokmi. „Mať dobré úmysly už nestačí“, povedal svojim straníckym kolegom Miliband.

Pred posudzovaním rozhodnutí z minulosti, ako bola vojna v Iraku, dáva Miliband prednosť zameraniu sa na budúcnosť. Zastáva prístup aktívnej spolupráce so všetkými štátmi, ktoré susedia s Irakom, aby bolo možné spoločne pôsobiť pri zmierňovaní napätia medzi sunitmi a šítmi a spoločne zabrániť šíreniu násilia po celom Blízkom Východe. Do takýchto rokovaní by mal byť zapojený aj Irán, čo Spojené štáty odmietajú. Miliband odsúdil vyjadrenia francúzskeho ministra zahraničia Bernarda Kouchnera o možnom vojenskom zásahu proti Iránu.

Presadzovať spoločné hodnoty podľa šéfa britskej diplomacie nestačí, je potrebné ich stelesniť do spoločných inštitúcií. Ako príklad uviedol členstvo Turecka v EÚ, Únia by sa podľa jeho slov nemala definovať ako uzatvorený kresťanský klub. Rázne odmietol požiadavku referenda o Reformnej zmluve.

David Miliband je so svojimi 42 rokmi najmladším ministom zahraničných vecí Británie za veľmi dlhé obdobie. Snaží sa o vytvorenie moderného imidžu pre svoj staromódnosťou a strnulosťou známy úrad. Neváhal pri tom najať americkú herečku Angelinu Jolie, aby odštartovala novú webovú stránku s blogmi diplomatov.