Milinkievič: Cukor Lukašenkovi dávkovať opatrne

Niekdajší prezidentský kandidát a bieloruský opozičný líder Alexander Milinkievič pricestoval do Bruselu s Angelikou Borys, predseníčkou Únie Poliakov v Bielorusku.  Stalo sa tak týždeň po tom, čo boli v Minsku zatknutí členovia tejto opozičnej organizácie. Borysovej hnutie zastupuje 400 tisícovú poľskú menšinu, ktorá žije v krajine. Lukašenkov režim ju ale neuznáva. Sama Borysová bola jednou z aktivistov, ktorí boli zadržaní počas niekoľkých hodín.

Počas štvordňovej návštevy sa Milinkievič a Borysová stretli s predsedom Európskeho parlamentu, Poliakom Jerzym Buzekom, europoslancami, predsedom Európskej ľudovej strany Wilfriedom Martnesom a novým komisárom pre rozšírenie a susedskú politiku Štefanom Fülem.

„Uznesenia Európskeho parlamentu sú potrebné, ale nestačia“, hovorí Milinkievič. Europarlament 24. februára odsúdil šikanovanie, ktorého sa dopustili bieloruské orgány na aktivistoch z Únie  Poliakov v Bielorusku.

Poslanci v uznesení vyzvali Minsk, aby prestal porušovať princípy demokracie a varoval ho, aby nepristupoval k ďalším represiám.

Po diskusii v Parlamente ale nenasledovalo hlasovanie kvôli odporu socialistickej skupiny, ktorá trvala na tom, aby zhromaždenie EÚ najprv vyslalo misiu, ktorá by priamo na mieste zhodnotila situáciu. O uznesení by sa malo hlasovať v marci.

„Potrebujeme konkrétnu politiku Európskej komisie“, myslí si Milinkievič. Podľa opozičného lídra potrebuje Bielorusko politiku „postupných krokov“. „Vždy keď Komisia pristúpi k nejakému kroku, ktorého súčasťou je finančná pomoc, mali by bieloruské orgány urobiť krok v oblasti demokracie a ľudských práv“.

Bielorusko je súčasťou Európskej susedskej politiky a dostalo sa aj do konceptu Východného partnerstva.

Milinkievič si ale myslí, že krajina sa zatiaľ vpred príliš nepohla. „Boli síce prepustení politickí väzni, traja ďalší aktivisti však boli zatknutí z politických dôvodov“, hovorí laureát Sacharovovej ceny Európskeho parlamentu za slobodu myslenia.

„Ak Lukašenko chce, aby ho európski lídri akceptovali, mal by najprv posilniť demokraciu a ľudské práva.“ Pokiaľ ide o Euronest, parlamentný rozmer spolupráce v rámci Východného partnerstva, Milinkievič hovorí: „Nemôžeme vstúpiť do tohto programu zadnými dverami“.

V uznesení EP z decembra 2009 europoslanci tvrdia, že „Bielorusku bude poskytnutá možnosť plne a rovnocenne sa zapojiť do zhromaždenia Euronest, ihneď ako sa v Bielorusku uskutočnia slobodné a spravodlivé parlamentné voľby“. Dovtedy by sa mali uplatňovať prechodné opatrania.

Na margo niektorých hlasov, ktoré tvrdili, že Milinkievičova návšteva zaujímala predovšetkým poľských europoslancov, opozičný líder reaguje: „Poľsko je zásobáreň nápadov pre Bielorusko a je naším najbližším susedom, ale mnoho ďalších politikov z viacerých krajín nás tiež podporuje.“

„Teším sa z stretnutí zo všetkými, ktorí majú o našu otázku záujem.“


Celý rozhovor vo francúzštine nájdete na tejto linke