Milión utečencov by nemal byť pre EÚ problém, tvrdí OSN

Zdroj: TASR

„Je v rámci možností EÚ, aby v priebehu niekoľkých rokov prijala až milión utečencov vyhnaných zo Sýrie a iných krajín,“ vyhlásil včera na 29. zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva Vysoký komisár OSN Zeid Ra´ad Al Hussein.

„Predstavovalo by to len 0,2% populácie EÚ,“ dodal Zeid pričom pripomenul, že napríklad v Libanone tvoria utečenci až 26% populácie. Jordánsko, s približne 6,5 miliónmi obyvateľov len v máji evidovalo 627 000 sýrskych utečencov.

Komentár vysokého komisára OSN prichádza v čase stúpajúceho migračného tlaku. Od začiatku roka sa podľa údajov Agentúry OSN pre utečencov (UNHCR) k európskym brehom Stredozemného mora doplavilo viac ako 105 000 migrantov, z toho 1800 z nich pri pokuse zahynulo.

„Keď ľudia nemajú dostupné cesty, aby sa vyhli útlaku, násiliu a ekonomickému zúfalstvu, môžu v beznádeji využiť tie nelegálne. To z nich ale nerobí kriminálnikov,“ upozornil Zeid.

Lotyšský veľvyslanec Raimonds Jansons, ktorého krajina v súčasnosti drží rotujúce predsedníctvo Rady EÚ, v mene únie potvrdil, že „sa snaží problém riešiť“.

Zeid však tvrdí, že „prostriedky vynaložené na neefektívne stráženie hraníc by mali byť radšej investované do „maximalizovania prínosov legálnej migrácie“.

Vnútroeurópska kríza

Ministri vnútra krajín EÚ dnes v Luxemburgu rokovali o kontroverznom návrhu Európskej komisie, ktorý by mal odbremeniť Taliansko a Grécko na dva roky o približne 40 000 žiadateľov o azyl.

„Povinné kvóty“ musia ešte schváliť ostatné členské štáty, návrh však čelí ostrej kritike zo všetkých strán. Nové členské štáty vrátane Slovenska a Česka trvajú na dobrovoľnosti schémy, najväčšie krajiny na zmene distribučného kľúča.  

„Myslíme si, že povinná solidarita je nesmierne škodlivá. Prijatie kvót je v podstate uzavretie zmluvy s prevádzačmi, aby sem prišlo ešte viac migrantov. Keď spomeniem, aké boli medzi nimi straty na životoch, tak tieto straty môžu byť ešte väčšie. Nemôžeme čerpať vodu z domu, do ktorého ešte stále zateká," opísal situáciu po skončení dnešných rokovaní minister vnútra SR Robert Kaliňák, ktorý pripomenul, že išlo len o politické diskusie. O konečnej podobe návrhu budú rozhodovať európski lídri 25-26. júna.

Rokovania sa konali uprostred rastúceho napätia na taliansko-francúzskej hranici, kde sa migranti beznádejne pokúšajú dostať do Francúzska, ktoré dočasne uzavrelo hranice s talianskym mestečkom Ventimiglia.

Paríž tvrdí, že Taliansko azylantov nesprávne registruje a necháva ich voľne opustiť krajinu. Francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve potvrdil, že polícia vrátila už približne 6000 migrantov. K podobným opatreniam sa uchýlilo aj Švajčiarsko, zatvorením hraníc pohrozili aj Rakúsko a Maďarsko.

„Ak chce byť Európa Európou, tak musí tento problém riešiť ako jeden blok. To je plán A. Postoj niektorých ministrov niektorých „spriatelených“ krajín však ide opačným smerov,“ reagoval taliansky premiér Matteo Renzi.

Renzi dnes zároveň pohrozil, že jeho krajina pristúpi k „plánu B“ v prípade, že im európski partneri nepomôžu.

Jednou z možností je vydávanie dočasných víz, ktoré by migrantom umožnili vstup do ďalších krajín EÚ. Taliansky premiér taktiež naznačil, že v prípade núdze Rím prestane prijímať lode prichádzajúce z Líbye a odmietne vpustiť do prístavu aj zahraničné posádky so zachránenými migrantmi.

EurActiv/TASR