Ministri budú mimoriadne rokovať o Ukrajine

Mariupol (zdroj: TASR)

„Appeasement opäť raz povzbudil agresora k násilnejším činom. Je čas, aby sme začali s politikou založenou na chladných faktoch a nie na ilúziách,“ vyhlásil v sobotu predseda Európskej rady Donald Tusk.

Pred 2 týždňami získali niektoré médiá štvorstranový návrh vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federici Mogheriniovej, ktorý hovoril o čiastočnom obnovení spolupráce s Ruskom. Minulý týždeň však proruskí povstalci z východu Ukrajiny ohlásili odstúpenie od mierových rokovaní a odvtedy sa opätovne snažia o vytvorenie koridoru medzi Krymom a ruským územím.

„Táto eskalácia dáva novú perspektívu debate o obnovení vzťahov s Ruskom,“ dodal Tuskov hovorca. Mogheriniová, ktorá na štvrtok 29. januára zvolala mimoriadne zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC), opätovne vyzvala Kremeľ, aby využil svoj vplyv na separatistov.

Zatiaľ nie jasné, ako sa k ďalším hospodárskym opatreniam voči Ruskej federácii postavia jednotliví ministri. Lotyšský šéf diplomacie Edgars Rinkevics v reakcii na ostreľovanie juhoukrajinského Mariupolu povedal, že môže prísť k ďalšej izolácii a sankciám.

Naopak nemecký minister Frank-Walter Steinmeier vyhlásil, že pokusy o deeskaláciu musia pokračovať: „Dúfam, že ani po ostatných troch dňoch nie je všetko stratené.“

Americký prezident Barack Obama vraví, že jeho kabinet ako odvetu za ďalšie zhoršenie situácie na Ukrajine zvažuje všetky dodatočné možnosti, okrem vojenského zásahu. O povstalcoch povedal, že majú ruskú podporu, ruské vybavenie, ruské financovanie, ruský tréning a vedú ich ruské jednotky.

Jeho slová potvrdil aj generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg. Pozorovatelia OBSE navyše uviedli, že rakety, ktoré si v Mariupole vyžiadali vyše 30 obetí pravdepodobne vyleteli z povstaleckého územia.

Na sobotňajšom rokovaní Rady bezpečnosti OSN Veľká Británia navrhla, rezolúciu, ktorá by násilnosti na Ukrajine odsúdila. Rusky zástupca však navrhovaný text odmietol, pretože nekritizoval vládu v Kyjeve.