Ministri zahraničia o protipirátskej misii a Zimbabwe

Misiu včera schválili ministri zahraničných vecí EÚ, trvať bude jeden rok. Od dnes sa do nej zapojili lode z Británie, Grécka a Francúzska, v polovici decembra by sa mala po súhlase parlamentu pripojiť nemecká loď. Francúzsko a Španielsko poskytli prieskumné lietadlá.

Európska misia preberá ochranu dôležitých ochranných ciest od NATO. Slovensko sa podľa ministra zahraničných vecí Jána Kubiša na nej nezúčastní, podporuje ju však politicky.

Rokovanie ministrov sa zaoberalo aj krízou v Zimbabwe. EÚ sprísni sankcie voči režimu Roberta Mugabeho, ktorý sa drží pri moci násilným potláčaním opozície. Ďalších jedenásť mien pribudne na zoznam verejných činiteľov Zimbabwe, obviňovaných z účasti na násilnostiach voči opozícii a porušovaní ľudských práv, ktorí majú zakázaný vstup do Únie.

Šéf európskej diplomacie Javier Solana počas stretnutia uviedol, že nastal čas, aby sa na Mugabeho vyvinul maximálny tlak aby odstúpil. „Všetko, čo sa dá urobiť, sa urobilo, teraz je dôležitý politický tlak“, zdôraznil Solana podľa agentúry TASR.