Ministri zahraničných veci budú rokovať o rozšírení sankcií voči Rusku

Zdroj: TASR/AP

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na návrh uznesení dnešného mimoriadného zasadnutia ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli.

K zvolaniu zasadnutia ministrov došlo po novej vlne útokov separatistov na východe Ukrajiny. Podľa Kyjeva pri sobotňajšom ostreľovaní mesta Mariupoľ proruskými separatistami zomrelo najmenej tridsať ľudí.

„Vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu Rada (ministrov zahraničných vecí) súhlasí s predĺžením reštriktívnych opatrení proti osobám a subjektom za ohrozovanie a podkopávanie suverenity a teritoriálnej integrity Ukrajiny do septembra 2015,“ uvádza sa podľa Reuters v návrhu záverov Rady.

Rozhodnutie o predĺžení opatrení sa týka sankcií uvalených na desiatky Ukrajincov a Rusov po ruskej anexii Krymu v marci minulého roka.

Ministri plánujú požiadať Komisiu a jej diplomatický zbor, aby vypracovali zoznam ďalších mien, na ktoré by mohli byť uvalené sankcie, tvrdí Reuters.

O ďalších ekonomických sankciách voči Rusku tak možno lídri EÚ rozhodnú  už na summite, ktorý sa uskutoční 12. februára.

Moskva predĺženie sankcií za jej úlohu pri dianí na Ukrajine považuje za neopodstatnené.

 „Zachytili sme signály, že sankcie by mohli byť predĺžené a rozšírené,“ povedal podpredseda ruskej vlády Arkandija Dvorkovič. „Považujeme ich za nezmyslené a škodlivé pre všetkých," dodal pre agentúru Interfax.

Ako sa zachová Grécko

Otázny je v súčasnosti aj postoj Grécka k pripravovaným sankciám. Nový grécky premiér Alexis Tsipras len v utorok vyhlásil, že nesúhlasí s obsahom nového nárhu ministrov zahraničných vecí.

Tsipras zároveň lídrov EÚ obvinil, že dostatočne s Gréckom nekonzultovali nové opatrenia voči Rusku.  

 „Toto vyhlásenie nebolo zverejnené na základe predpísaného postupu, ktorý si vyžaduje súhlas členských štátov a to najmä bez získania súhlasu od gréckej strany. Grécko nesúhlasí s týmto vyhlásením,“ uvádza sa v reakcii gréckej strany na výzvu európskych lídrov.

Európska únia však poprela tvrdenia gréckej strany o tom, že Brusel ignoroval jej námietky „Konzultovali sme všetkých, ako to vždy robíme. V žiadnom prípade sme neignorovali alebo sme sa nesnažili vyhnúť Grécku, skôr naopak,“ uviedol hovorca predsedu Európskej rady  Donalda Tuska Preben Aaman.

Otázne teraz je, ako budú Atény hlasovať na dnešnom zasadnutí Rady EÚ. Nový grécky minister zahraničných vecí Nikos Kotzias a ani hovorca gréckej vlády, nechceli pozíciu Grécka komentovať.