Misia EÚ v strede srbsko-kosovského pnutia

Dôvodom, pre ktorý výtržníci v Prištine prevrátili 20 áut typu SUV, je dohoda medzi EULEX a Belehradom, ktorá mala pomôcť vyriešiť „vízový problém“ Srbov žijúcich v Kosove. Kosovskí Albánci sú však presvedčení, že podpis medzinárodných dohôd prináleží kosovskej vláde a nie EULEX.

Kosovská polícia zatkla 21 demonštrantov. Patria k protestnému hnutiu kosovských Albáncov „Vetevendosje“, ktoré brojí proti UNMIK (misia OSN) i misii EULEX a vyzýva ich, aby opustili Kosovo. Hovorca EULEX vyjadril nad incidentom poľutovanie.

Vetevendosje zverejnilo vyhlásenie, v ktorom  uvádza, že dohoda (protokol) medzi európskou misiou a srbským ministerstvom vnútra je len „symptómom“, kdežto chorobou je samotná misia EULEX.

„V tomto protokole je kosovsko-srbská hranica označená za administratívnu a nie za medzinárodnú. Toto už nie je ani neutralita – je to to isté, ako našu hranicu označuje Srbsko,“ tvrdí Vetevendosje.

Srbské orgány sa tiež nevyhli verbálnym útokom srbských radikálov, ktorí vyhlasujú, že protokol sa rovná uznaniu Kosova. „Jediným cieľom dohody je mať adekvátnu výmenu informácií s EULEX v snahe zastaviť všetky možné incidenty a konflikty v provincii“, povedal Goran Bogdanovič, srbský minister pre otázky Kosova. Podľa neho je takáto dohoda nevyhnutná na to, aby mohla EÚ pristúpiť k zrušeniu víz pre srbských občanov. Ako dodal, dúfa v skorý podpis dokumentu.

Zdôraznil, že občania Kosova sú vylúčení z procesu liberalizácie vízového režimu kvôli neuspokojivej kontrole, ktorú majú štátne orgány nad pohybom ľudí, tovarov a peňazí cez srbsko–kosovskú hranicu. Podľa Bogdanoviča protokol pomôže dostať sa občanom Kosova na „biely schengenský zoznam“.

Okrem útoku na misiu EULEX došlo v uplynulých dňoch došlo aj k stretom medzi skupinami etnických Srbov a Albáncov v meste Mitrovica, zranených bolo 7 ľudí. Približne 100 Srbov protestovalo proti prestavbe albánskych domov.

„Nebol žiadny fyzický kontakt, ale hádzali na seba kamene. Špeciálne policajné jednotky EULEX intervenovali s použitím slzného plynu, aby rozohnali demonštrantov a situácia je pod kontrolou“, napísala polícia v tlačovom vyhlásení.

Srbský lídri v Mitrovici sú presvedčení, že EULEX by mal odísť. Vyzvali srbského prezidenta Borisa Tadiča, aby žiadal od EÚ, nech opustí územie Srbska.