Misia EÚ zasiahla pirátov na somálskom pobreží

zdroj wikimedia

Protipirátska misia EÚ včera oznámila, že po prvýkrát zaútočila zo vzduchu na pirátov na pobreží. Letecké sily protipirátskej misie zničili na somálskom pobreží sklady palív a zbraní a rýchlostné člny. Agentúre AP to potvrdil jeden z veliteľov pirátov. O prípadných stratách na životoch neinformoval.

Na útokoch, ktoré sa uskutočnili skoro ráno, sa zúčastnilo námorné letectvo a bojové vrtuľníky, uviedla hovorkyňa EÚ Jacqueline Sherriffová.

„Akcia námorných síl EÚ proti zásobám pirátov na pobreží je rozšírením aktivít, ktoré prebiehajú proti pirátkych ľodiam na mori,“ vysvetlil veliteľ vzdušných síl, kontradmirál Duncan Potts.

Pobrežie anarchiou zmietaného Somálska poskytuje bezpečné útočisko pirátom čakajúcim na lode pri pobreží východnej Afriky, kadiaľ prechádzajú námorné trasy spájajúce Európu s Áziou. Pirátske gangy zarábajú na výkupnom za unesené lode. Snahy o ich elimináciu doteraz zlyhávali.

V minulom roku boli piráti zodpovední za 28 únosov plavidiel, 470 únosov námorníkov a 15 vrážd. V súčasnosti požadujú výkupné za viac ako 7 lodí a asi 191 námorníkov zadržiavajú v Somálsku v pozícii rukojemníkov.

„Myslíme si, že akcia vzdušných síl EÚ zvýši tlak a zmarí úsilie pirátov útočiť na obchodné lode a plachetnice na mori," povedal Potts.

Európsky parlament v minulotýždňovom uznesení vyzval členské štáty, aby konfiškovali výkupné pre pirátov, poskytli viac lodí pre operáciu ATALANTA, či zintenzívnili humanitárnu pomoc v Somálsku.

Europoslanci kritizovali fakt, že členské štáty začiatkom roka znížili počet lodí v rámci operácie z ôsmych na tri.

Parlament taktiež požaduje oslobodenie rukojemníkov a prijatie takých opatrení, ktoré umožnia trestné stíhanie osôb podozrivých z pirátstva. V uznesení sa v tejto súvislosti spomína vytvorenie špeciálnych protipirátskych súdov.

(EurActiv/TASR)