Misiou EULEX v Kosove otriasa korupčný škandál

Zdroj: EULEX

Európska únia svojou justičnou a policajnou misiou EULEX v Kosove plánovala skoncovať s korupciou a prepojením štátnej správy s organizovaným zločinom. Ak sa podozrenia potvrdia, tak sa zástupcovia únie stali súčasťou problému, ktorý mali riešiť.

Trest za medializáciu

Na možné podplácanie prestaviteľov misie upozornila na konci októbra britská prokurátorka Maria Bamiehová. Pre kosovský denník Koha Ditore naznačila, že minimálne trikrát vzali špičky EULEXu úplatok za zastavenie trestného stíhania.

V jednom prípade malo ísť o vraždu, iný sa týkal korupcie vysokopostavených štátnych úradníkov. Podľa dokumentov z rokov 2011 až 2013 nesú podiel viny aj hlavná žalobkyňa Česka Jaroslava Novotná a hlavný sudca Talian Francesco Florit.

„Mojim zámerom nie je EULEXu škodiť. Malo by sa však vyšteriť, akým spôsobom misia v Kosove operovala, keďže sa to niektorí v EULEXe aj v Bruseli snažia zakryť,“ povedala Bamiehová.

Vedenie misie za zverejnenie citlivých materiálov Britku suspendovalo. Tá svoje zistenia označuje za šokujúce: „EULEX plytvá peniazmi daňových poplatníkov, ale nerobí nič pre ľudí v Kosove.“ Ak by vraj nekonala, tak by to mohlo znamenať, že je do prípadu zapletená.

Strach zakročiť

Situáciu v krajine komplikuje fakt, že mnohí predstavitelia organizovaného zločinu pochádzajú z bývalých elít Kosovskej oslobodzovacej armády (KLA). Z rovnakého prostredia sa však do politiky dostala aj vysoká štátna reprezentácia.

Andrea Capussela, ktorý v Kosove dohliadal na ekonomické záležitosti, vraví, že EULEX proti nim postupuje bojazlivo. Podľa neho je prítomné „systémové podvracanie súdnych funkcí misie“, ktoré spôsobuje, že sa právo uplatňuje iba na malé prípady.

Týždenník The Economist poukazuje na Azema Sylu, ktorý je blízkym spolupracovníkom kosovského premiéra Hashima Thaciho. Syla je od roku 2009 podozrivý zo zodpovednosti za viacero vrážd. Misia EULEX jeho prípad doteraz preveruje.

Bývalý osobitný zástupca EÚ v Kosove Pieter Feith pre spravodajský server EUobserver odmietol, že by mala únia záujem chrániť najvyšších kosovských politikov.

Za päť rokov existencie má však EULEX veľmi skromné výsledky, povedal. „Ak by to bolo v dôsledku korupcie, tak by to bolo veľmi zlé,“ vyhlásil Feith.

Nezávislé vyšetrovanie

Na začiatku novembra reagovala na podozrenia Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová. Už v prvých dňoch vo funkcii avizovala, že sa na udalosti v Kosove pozrie nezávislý dozor.

Preverením korupčného škandálu poverila právneho experta Jeana Paula Jacquého. 72-ročný akademik má do štyroch mesiacov vypracovať správu so svojimi odporúčaniami.

Mogheriniová zdôraznila, že prešetrenie podozrení je v záujme únie a tento krok to má dokazovať. Šéfka európskej diplomacie avizuje, že EÚ bude musieť neskôr preveriť celé päťročné pôsobenie misie EULEX.