Mogheriniová hľadala v OSN podporu pre prehľadávanie pašeráckych plavidiel

Federica Mogheriniová na návšteve USA, (zdroj: Európska komisia)

Vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová včera v Bezpečnostnej rade OSN lobovala za návrh rezolúcie, ktorý by doterajšiu námornú operáciu EÚ proti prevádzačom doplnil o zásah voči pašovaným zbraniam.

Podľa britského návrhu, ktorý mala k dispozícii agentúra Reuters, by zbrane mohli končiť v rukách jednej z teroristických organizácií, ktoré v Líbyi pôsobia, teda aj tzv. Islamského štátu.

Mogheriniová vystúpila v OSN s pomerne dlhým prejavom, v ktorom zrekapitulovala globálne výzvy. Uviedla tiež, že jedným z hlavných princípov pripravovanej zahraničnopolitickej bezpečnostnej stratégie EÚ bude multilateralizmus. „Toto nie je čas pre svetového policajta, ani pre osamelých bojovníkov. Ak chceme ukončiť krízy, ktorým čelíme, a predísť ďalším, aby vypukli, našou jedinou nádejou je vystupovať ako skutočné spojené národy.“

Operácia EUNAVFOR Med, ktorá je známa aj ako Sophia, pôsobí v oblasti od mája 2015. Bola priamou reakciou na utopenie 800 osôb z prevrátenej lode s migrantmi.

23. mája 2016 rozhodla Rada EÚ pre zahraničné veci, že akcia bude pokračovať ďalších 12 mesiacov. Už vtedy sa hovorilo o tom, že by sa operácia vďaka spolupráci s miestnou pobrežnou strážou mohla sústrediť na presadzovanie zbrojného embarga voči Líbyi.

Za niečo vyše rok európski námorníci zachránili vyše 13 tisíc migrantov. „Môžem len dúfať, že táto Rada opäť urobí správnu vec a pomôže nám učiniť Stredomorie bezpečnejším miestom pre všetkých,“ apelovala v New Yorku vysoká predstaviteľka.

Aj tentoraz by európske lode zasahovali iba v medzinárodných vodách. Proti návrhu neprotestoval ani veľvyslanec Ruska pri OSN Vitalij Čurkin. Za momentálnu prioritu však považuje schválenie vlády národnej jednoty v líbyjskom parlamente.

Čurkin ocenil operáciu Sophia za záchranu migrantov, no pripomenul, že za rovnaké obdobie minulý rok zomieralo v Stredozemnom mori menej ľudí.

Na stabilizačné iniciatívy líbyjskej vlády národnej jednoty poskytne únia ďalších 6 miliónov eur. Dnes, 7. júna, to oznámila Európska komisia. Nový balík pomoci pôjde na obnovu kritickej infraštruktúry v oblastiach, ktoré poničila občianska vojna. Celková pomoc krajine presiahne 100 miliónov eur.