Moskva obviňuje Poľsko z vydierania

Krátka správa

Spor medzi Poľskom a Ruskom vyvrcholil na stretnutí Rady EÚ pre zahraničné záležitosti 13.novembra, po tom, ako Poľsko zablokovalo vyjednávania o novom strategickom partnerstve medzi Ruskom a EÚ.

Poradca prezidenta Putina pre otázky EÚ Sergej Jastrzembsky, sa vyjadril, že „niektorí partneri skúšajú svoje domáce problémy preniesť na európsku úroveň a od EÚ žiadajú, aby ich vyriešila“. Súčasne sa Jastrzembsky snažil o pokojnú reakciu, keď dodal : „Pokiaľ EÚ nepríde s progresívnymi návrhmi, nebude to pre nás zásadný problém. Našu spoluprácu môžeme rozširovať iba na základe vzájomného rešpektovania záujmov a ak budeme vydieranie a ultimáta považovať za neprijateľné.“

Poľsko sa snaží presadiť, aby podmienkami pre uzavretie partnerstva EÚ – Rusko bola ruská ratifikácia Energetickej charty a Protokolu o tranzite. Varšava tiež žiada, aby Rusko zrušilo zákaz na dovoz poľského mäsa. Tento zákaz bol zavedený minulý rok po tom, ako sa objavilo niekoľko prípadov falošných veterinárnych certifikátov.

Poľský predseda vlády Jaroslaw Kaczynski povedal, že EÚ by mala uvaliť na Rusko sankcie v prípade, že zákaz neodvolá.

Komisárka EÚ pre vonkajšie vzťahy, Benita Ferrero-Waldner vyzvala Poľsko, aby stiahlo svoje námietky. Podľa komisárky sa plánovaný summit EÚ – Rusko uskutoční v pôvodne zamýšľanom termíne, teda 24. novembra 2006.