Mušarráf pod paľbou otázok

Krátka správa

“Odmietam všetky konšpiračné teórie ako brak”, vyhlásil na pôde Európskeho parlamentu pakistanský prezident Parvíz Mušarráf, čím odmietol akúkoľvek zodpovednosť svojej vlády za smrť opozičnej političky Bénazír Bhuttovej. Na otázku španielskeho poslanca José Ignacia Salafrancu (EPP-ED), ako je možné, že hoci vláda prijala opatrenia na jej ochranu, a napriek tomu sa stala obeťou atentátu Mušarráf odpovedal, že to bol dôsledok nezodpovedného konania Bhuttovej. Tá mala podľa jeho slov podceniť najkritickejší okamih z pohľadu bezpečnosti – presun do auta, pretože opätovne vyšla z automobilu a vystavila sa nebezpečenstvu. „Ochranka jej nepovedala, aby vyšla von a mávala svojim priaznivcom“, vyhlásil Mušaráf.

Vo svojom príhovore povedal, že jeho krajina sa nachádza v prvej línii boja proti terorizmu a žiada preto EÚ, aby Pakistanu v tomto boji pomohla. Český europoslanec z frakcie socialistov položil hosťovi z Pakistanu otázku, čo spôsobilo rozmach terorizmu v Pakistane v roku 2007. Generál tento jav pripísal politickým nepokojom v krajine a zvýšenej aktivite teroristickej siete na vnútornej politickej scéne.

Prezident poprel existenciu politických väzňov v krajine, keď niektorí poslanci spochybnili férovosť a slobodu februárových volieb v Pakistane. Belgická socialistka Véronique De Keyser Mušarráfovi pripomenula, že poslanci ho síce vítajú s ohľadom na jeho funkciu, rozhodne však nie s “otvorenou náručou”.

Robert Evans, šéf parlamentnej delegácie pre vzťahy s Južnou Áziou, opísal pre The Parliament Mušarráfa ako „viac defenzívneho“ a „menej imponzantného“, ako na predošlých stretnutiach.

V Pakistane bude kvôli voľbám pôsobiť približne stočlenný pozorovateľský tím EÚ, na čele s nemeckým poslancom EP Michaelom Gahlerom (EPP-ED).