Na imigranta v nákladnom aute upozorní technika

Zdroj: TASR

Stovky ilegálnych imigrantov sa vo francúzskom prístave Calais snažia ukryť v kamiónoch, ktoré smerujú na britské ostrovy cez Eurotunel.

Často dochádza ku konfrontáciám medzi migrantmi a šoférmi, ktorým hrozí pokuta alebo poškodenie nákladu.

Migranti, ktorí sa snažia dostať do Británie cez podmorský tunel sa vysatvujú značnému riziku. Migračná kríza v Calais spôsobuje v posledných týždňoch časté narušenia dopravy.

Ochrana vodičov

S riešením problému prišla britská spoločnosť 360 Advatage, ktorá vyvinula prístroj na meranie hladiny CO2 vo vozidle. Pri vysokej koncentrácii upozorní vodiča aj nákladnú spoločnosť prostredníctvom SMS alebo emailu.

Obchodný riaditeľ spoločnosti, Matthew Perryman poukazuje na to, že „zariadenie v priebehu desatiny sekundy zaznamená, či sa do prívesu dostal iný človek alebo zviera.“ Vodič môže následne zavolať políciu, ktorá imigrantov z vozidla odvedie.

Prístroj spoločnosť vyvinula po diskusii s Asociáciou nákladnej dopravy (FTA), stojí 426 eur. Perryman predpokladá, že v najbližších dvoch rokoch sa predá 5000 detektorov.

„Vďaka zariadeniu vodiči nemusia neustále kontrolovať svoje vozidlá. Najmä v Calais to môže byť nebezpečné keďže sa tam pohybujú tisícky migrantov,“ hovorí o výhodách viceprezident FTA, James Hookham.

Počty pokusov o zdolanie kanálu stúpajú

Podľa britskej ministerky vnútra, Theresy May, zaznamenali úrady na oboch brehoch Lamanšského prielivu od 21. júna do 11. júla 8000 pokusov o prechod z Francúzska do Veľkej Británie. Do januára 2015 to bolo 30 tisíc za predošlých 10 mesiacov.

Migranti, ktorí sa takto snažia prekročiť hranice utekajú najmä zo Sýrie alebo iných zón konfliktu. Tieto cesty sú však veľmi riskantné. Za posledné týždne si vyžiadali najmenej štyroch mŕtvych. Najnovšie sa viacero migrantov zúfalo pokúša vlastnými silami preplávať prieliv, ktorý je jednou z najvyťaženejších lodných trás.