Na GLOBSEC-u zaznievajú tvrdé vyjadrenia voči Rusku

Na úvod konferencie odpovedali na otázky novinárov ministri zahraničných vecí Slovenska a Maďarska. Šéf maďarskej diplomacie János Martonyi vyhlásil, že sa Európa nachádza v novej bezpečnostnej situácii s dôvetkom, že je to „veľmi zdržanlivé vyjadrenie“.

Odmietol, že sa Maďarsko pokúša využiť ukrajinskú krízu na získanie politickej autonómie pre svojich krajanov. Zdôraznil, že premiér Viktor Orbán nikdy nevyslovil slovo autonómia v súvislosti s Ukrajinou, ale iba ako porovnanie so stavom v susedných štátoch.

Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák zopakoval, že Európa v 21. storočí nemôže akceptovať porušenie medzinárodného práva bez konsekvencií. „Ukrajina by mala byť budíčkom pre celú Európu. Teraz je už celkom jasné, že sme boli príliš samoľúbi,“ upozornil minister.

Súčasťou riešenia bude podľa Lajčáka aj zvyšovanie výdavkov na obranu a posilňovanie obranných kapacít.

Na vine je Rusko

Dianie na Ukrajine bolo hlavnou témou aj ďalších debát. János Martonyi na stretnutí s odborníkmi zdôrazňoval „vysokú mieru neistoty“. V súvislosti s ukrajinskou krízou tak stále nepoznáme ciele a motiváciu druhej strany.

Ciele Kremľa priblížil ruský ekonóm a bývalý poradca prezidenta Putina Andrej Illarionov. Snaha Moskvy o parceláciu ukrajinského územia má byť údajne rozšírením ruského ťaženia voči Spojeným štátom a Británii.

Lotyšský minister zahraničia Edgars Rinkevičs by za ideálny stav pokladal návrat Krymu do ukrajinských rúk či prípadné legitímne rozhodnutie jeho občanov o svojej budúcnosti. Priznáva, že takýto výsledok je v súčasnosti „iba snom“, dôležitý je ale súčasný politický proces.

Podľa amerického historika Timothyho Snydera sa málo upozorňuje na fakt, že „Ukrajinci na Majdane boli prví, ktorí odmietli protivíziu Európskej únie – Euroázijskej únie“. Ruský integračný projekt je „kultúrnou a ideologickou výzvou a jeho konečným cieľom je fragmentácia EÚ,“ domnieva sa Snyder.

Diskusia o federalizácii Ukrajiny ignoruje fakt, že federácie vznikajú z federálnych jednotiek a nie rozpadom unitárnych štátov. Niektorí experti upozornili aj na to, že táto idea bola na územie Ukrajiny privezená práve z Ruska.

Snyder vysvetlil, že Rusko nahlodáva spoločnú európsku integráciu aj za pomoci radikálnych strán, ktoré kandidujú do Európskeho parlamentu. Európa tiež nemala nikdy spoločnú energetickú politiku, čo je „kľúčová záležitosť a vďaka tomu môže byť Ruskom ľahko manipulovateľná“.

Na konferencii GLOBSEC dnes ráno rokovali premiéri krajín V4. V priebehu dňa vystúpia odchádzajúci generálny tajomník NATO Rasmussen, ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk či americký generál a bývalý veliteľ vojsk ISAF v Afganistane John Allen.