Na vonkajších hraniciach EÚ skontrolujú každého

Islamský štát, terorizmus

Iracká armáda v boji s Islamským štátom, (zdroj: TASR/AP Photo/Marko Drobnjakovic)

Vyjednávači členských krajín Únie a Európskeho parlamentu sa včera dohodli na konečnej podobe návrhu, ktorý zavádza povinné kontroly na vstupe a na výstupe z Európskej únie.

„Teroristická hrozba si vyžaduje rýchlu a koordinovanú odpoveď. Zabezpečenie vonkajších hraníc EÚ môže zastaviť pohyb teroristov, zbraní a látok určených pre masové ničenie,“ vyhlásila včera vedúca parlamentného tímu vyjednávačov Monica Macoveiová (ECR).

Kontroly na hraniciach budú povinné pre každého. Cestovné doklady preveria celoeurópske databázy, akými sú Schengenský informačný systém a databáza Interpolu. Pre občanov by to ale nemalo znamenať výraznejší zásah do komfortu cestovania.

Celá procedúra by mala byť krátka, automatická a veľmi podobná doterajšej kontrole dokladov na letiskách. Všetci občania tretích krajín ju už v súčasnosti absolvujú.

Predstavitelia Európskej komisie dohodu Rady EÚ a parlamentu uvítali. Komisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopoulos vyhlásil, že sa jedná o dôležitý krok v záujme zachovania voľného pohybu osôb.

Návrh nariadenia, na ktorom sa obe strany dohodli, musia ešte formálne odhlasovať.

Na súhlas čakajú aj ďalšie nástroje

Podnetom na sprísnenie pravidiel boli najmä minuloročné teroristické útoky v Paríži. Pri nich sa potvrdilo, že veľké nebezpečenstvo pre úniu predstavujú jej vlastní občania, ktorí sa v minulosti školili u teroristických skupín v zahraničí.

K militantom v Sýrii a Iraku sa už pripojilo vyše 5 tisíc Európanov. Asi 20-30 % z nich sa vrátilo do Európy a predpokladá sa, že po porážke Islamského štátu toto číslo výrazne stúpne.

Pripravuje sa preto ďalšia legislatíva, ktorá bude trestať vycestovanie za účelom pripojenia sa k teroristickej skupine a jej výcviku. V prípade dostatočných dôkazov sa budú dať postihovať už prípravy.

Podľa novej smernice o boji proti terorizmu (COM(2015) 625 final) by sa mimo zákona malo ocitnúť tiež regrutovanie v prospech extrémistov a navádzanie na teroristické činy.

Návrh smernice včera schválil Výbor EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE). Vo februári bude vo veci hlasovať plenárne zasadnutie.