Nad misiou v Kosove visí otáznik

Misia EU-Lex je “veľkou chybou v mene EÚ,” povedal ruský veľvyslanec pri Európskych spoločenstvách, Vladimír Chižkov, počas tlačovej konferencie 15. apríla. Dodal, že vojenské pôsobenie v EÚ je “nelegálne.” Ruský diplomat si nemyslí, že by generálny tajomník OSN Pan Ki-Mun v blízkej budúcnosti preniesol kompetencie misie OSN UNMIK na európsku EU-Lex.

“Pan Ki-Mun nie je v pozícii učiniť tak a v tejto otázke mu bolo počas jeho návštevy v Moskve dobre poradené,” dodal Chižkov. Podľa neho jedinou cestou ako napredovať je vrátiť sa k vyjednávaniam medzi Prištinou a Belehradom.

Srbsko je ďalšou krajinou, ktorá namieta voči misii EU-Lex. Belehrad uprednostňuje vyjednávania s misiou OSN UNMIK, ktorá vo svojom štatúte uznáva celistvosť územia Srbska. Situácia UNMIK-u sa ale skomplikovala po tom, čo Kosovo vyhlásilo nezávislosť. Hoci podľa svojho mandátu môže pôsobiť na celom území Srbska, niektoré srbské enklávy v Kosove budú spadať pod vplyv EU-Lex.

EÚ sa bráni a trvá na tom, že EU-Lex bola ustanovená v súlade s medzinárodným právom. Rada EÚ vyhlásila, že misia čerpá mandát z rezolúcie BR OSN 1244. Na druhej strane o civilnej prítomnosti v Kosove hovorí len jeden článok spomenutého dokumentu. Podľa neho môže v regióne pôsobiť misia len vtedy, ak získa autorizáciu generálneho tajomníka OSN.

Pan Ki-Mun, generálny tajomník OSN, nedávno vyhlásil, že UNMIK by mala pokračovať vo svojom mandáte a teda by mala spravovať aj Kosovo. Mala by sa riadiť inštrukciami BR OSN. Nie je zrejmé, či sa naplnia očakávania západných krajín o presune mandátu na EU-Lex. Velitelia UNMIK však trvajú na tom, že misia môže pokračovať vo svojom pôsobení, ale len do presne stanoveného termínu. Problémom je, že kľúčový personál v Kosove postupne stráca záujem o prácu pre OSN a hľadá si iné možnosti profesijného uplatnenia sa.

Navyše aj samotný mandát EU-Lex predpokladá presun kompetencií z UNMIK na seba. V článku 5 sa píše, že “operačná fáza EU-Lex v Kosove začne na základe presunu právomocí z Misie OSN v Kosove, UNMIK.”

Odhliadnuc od medzinárodného chaosu okolo, zamiešať kartami môže Španielsko. Minister zahraničia Miguel Angel Moratinos oznámil, že krajina sa do operácií EU-Lex nezapojí dovtedy, pokiaľ nebudú zodpovedané medzinárodnoprávne otázky a štatút misie. Inými slovami, španielsky kontingent sa pripojí až po tom, čo misia EU-Lex získa mandát Pan Ki-Muna.

Podľa diplomatických zdrojov uvažujú o nasledovaní vzoru Madridu ďalšie krajiny EÚ, medzi nimi údajne aj jeden “kľúčový hráč.” Obávajú sa o vytvorenie precedensu ignorovanie pravidiel OSN.

Slovinsko, ktoré v súčasnosti predsedá EÚ, spoločne s Francúzskom, budúcou predsedajúcou krajinou, vyzvali Srbsko, aby rešpektovala EU-Lex. Ak sa tak nestane, prístupový proces Belehradu do EÚ by sa mohol skomplikovať.

Objavili sa obavy, že ultimátne vyhlásenia Slovinska a Francúzska by mohli posilniť radikálne politické strany pred nadchádzajúcimi voľbami, ktoré sa v Srbsku uskutočnia 11. mája.

Predčasné parlamentné voľby by sa mali konať aj v niektorých oblastiach na Severe Kosova, kde žije veľa Srbov. Belehrad sa netají snahou vykonať volebný akt na celom území (bývalej) provincie s cieľom dať svetu jasný signál, že územie Srbska je celistvé. Kosovský prezident a premiér však voči takýmto snahám protestujú.