Najčítanejšie na Euractiv.sk: Február v znamení rozhovorov a pozitívneho populizmu

Výber, najčítanejšie, roaming, migrácia

(zdroj: Nicki Mannix/Flickr)

Ocenený starosta belgického mesta Mechelen Bart Somers v rozhovore pre EurActiv.sk hovoril o tom, ako sa dá zmeniť mesto so zlou povesťou a vysokou podporou krajnej pravice. Za 15 rokov sa z flámskeho mesta, ktoré obýva 138 národností stal svetový príklad multikultúrneho spolužitia.

 

Od 15. júna 2017 občania EÚ nebudú musieť platiť dodatočné poplatky za volanie zo zahraničia. Európske inštitúcie sa koncom januára 2017 predbežne dohodli na cenách veľkoobchodného roamingu. Náklady, ktoré zrušením roamingu vzniknú mobilným operátorom, budú naďalej predmetom obchodovania.

 

Skupina študentov spustila originálny projekt s názvom WhyEurope, ktorý vlastným štýlom pretvára populistické prvky na jednoduché a zároveň provokatívne pro-európske príspevky na sociálnych médiách. Príspevky sú v ostrom kontraste s často nudnými oficiálnymi príspevkami európskych inštitúcií.

 

Štátny tajomník Ministerstva obrany SR, Róbert Ondrejcsák, v rozhovore povedal, že ak si chce Európa v otázke bezpečnosti zachovať schopnosť konať alebo ju dokonca rozšíriť, logicky to znamená navýšenie výdavkov. S Junckerom v oblasti obrannej politiky nesúhlasí.

 

EurActiv.sk sa rozprával so šéfom Európskeho združenia výrobcov ocele, Axelom Eggertom o riešeniach súčasnej situácie oceliarstva EÚ. Problémom je, že európske oceliarstvo je pod tlakom dotovaného dovozu a nadbytočných kapacít v zahraničí.

 

V zhodnocovaní komunálneho odpadu sa Slovensko opäť umiestnilo na predposlednej priečke európskeho rebríčka. Horšie ako Slovensko je na tom v recyklácii komunálneho odpadu len Malta. Percento recyklovaného komunálneho odpadu na Slovensku sa však medziročne zvýšilo.

 

Bývalý britský premiér Tony Blair vyhlásil, že ľudia v referende o vystúpení z Európskej únie hlasovali bez toho, aby poznali skutočné podmienky brexitu. Blair oznámil svoju novú „misiu“ s cieľom presvedčiť Britov, aby „povstali“ a zmenili svoj názor na brexit.

 

Európska komisia a experti poukazujú na to, ako sa predstavy o migrácii často rozchádzajú s realitou. vedúca Úradu Medzinárodnej organizácie pre migráciu v SR Zuzana Vatráľová upozorňuje, že o migrácii je dôležité hovoriť pragmaticky, realisticky a v neutrálnej rovine.