Najviac Srbov volilo nacionalistického kandidáta

Krátka správa

Tomislav Nikolić zo Srbskej radikálnej strany má najväčšiu šancu stať sa novým prezidentom krajiny. Podľa prvých informácií získal v nedeľných prezidentských voľbách 39,6% hlasov. Tesne tak predbehol svojho najsilnejšieho protikandidáta, Borisa Tadića z Demokratickej strany, ktorý získal 35,5%. Účasť na voľbách bola na tamojšie pomery pomerne vysoká. K urnám sa dostavilo 61% oprávnených voličov. Takáto mobilizácia sa pripisuje predovšetkým čoraz živším diskusiám o budúcnosti Kosova.

Obaja najsilnejší kandidáti namietajú voči osamostatneniu sa juhosrbskej provincie. Čo ich však odlišuje, je postoj k zahraničným partnerom. Zatiaľ čo Nikolić sa snaží v tejto otázke úzko spolupracovať s Ruskom, pro-európsky Tadić sa javí ako viac liberálny.

“Srbsko dnes volilo oboje, Európu aj Rusko”, komentoval výsledky pre štátnu televíziu Nikolić. Dodal: “Cesta k Rusku je v tomto momente viac otvorená a otvorím [aj] cestu do Európskej únie.”

Úradujúci prezident Tadić povedal, že voľby sú dôležité, nakoľko ich výsledok “ukáže, že Srbsko sa celkom nevzdáva svojho európskeho kurzu – cesty, na ktorú nastúpilo v roku 2000.”

O novom prezidentovi sa definitívne rozhodne 3. februára 2008. Šance sú zatiaľ vyrovnané. Analytici sa zhodujú v tom, že kartami môže zamiešať premiér Vojislav Koštunica. Zatiaľ sa ešte nerozhodol, ktorého z dvoch kandidátov oficiálne podporí. Predpokladá sa však, že ak tak učiní, jeho slovo môže byť pre voličov rozhodujúce.