Nástupca Carly del Ponte sa ujal úradu

Krátka správa

Novým hlavným žalobcom Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (International Criminal Tribunal for Former Yugoslavia, ICTY) je Serge Brammertz, 46 ročný medzinárodný expert z Belgicka. Nahradil v tejto pozícii Švajčiarku Carlu del Ponte, ktorá z postu hlavnej žalobkyne haagskeho tribunálu odišla na vlastnú žiadosť ku koncu roka 2007. Del Ponte bude pôsobiť ďaleko od Haagu aj balkánskych problémov, na švajčiarskom veľvyslanectve v Argentíne.

Bezpečnostná rada OSN v novembri 2007 jednohlasne schválila Brammertzovu nomináciu. Hoci je mandát hlavného prokurátora štvorročný, Brammertz bude pravdepodobne slúžiť kratšie, kedže činnosť tribunálu by sa mala ukončiť v roku 2010. Komentátori hovoria, že prvé čo musí Brammertz urobiť, je zviditeľniť sa na Balkáne, ktorého bola jeho predchodkyňa počas svojho osemročného pôsobenia neoddeliteľnou súčasťou.

Pred Brammertzom stále stojí neľahká úloha. Priviesť pred tribunál dvoch najhľadanejších juhoslávskych vojnových zločincov: Ratka Mladiča a Radovana Karadžiča. O Karadžičovi sa predpokladá, že sa ukrýva niekde na Balkáne, o Mladičovi dokonca, že sa nachádza v Srbsku, píše denník Deutsche Welle.

Serge Brammetz pochádza z nemecky hovoriacej časti Belgicka, študoval právo a kriminalistiku. Pracoval ako generálny prokurátor Belgicka v rokoch 1997 až 2002. Je považovaný za experta na boj s cezhraničným zločinom a medzinárodnú právnu spoluprácu v boji proti terorizmu, pašovaniu zbraní a porušovaniu ľudských práv. Viedol početné medzinárodné vyšetrovania: v Demokratickej republike Kongo, Darfúre či Ugande. Neposledy vyšetroval pod patronátom OSN vraždu libanonského expremiéra Rafíka Haríriho.