Natanjahuova návšteva v Európe o osadách

Podľa svetovej tlače ponúkol izraelský premiér Benjamin Netanjahu počas návštevy Veľkej Británie, Nemecka a Bruselu zastavenie výstavby židovských osád na okupovaných územiach výmenou za tvrdší postup Západu (predovšetkým však USA) voči iránskemu jadrovému programu.

Tlaku na zastavenie výstavby nových židovských sídiel musel Netanjahu čeliť v Berlíne i Londýne. Nemecká kancelárka Angela Merkelová zdôraznila, že zastavenie výstavby osád je pre blízkovýchodný mierový proces kľúčové a „čas hrá pri tom podstatnú úlohu“. Explicitnej kritike Izraela sa však vyhla.

Hoci Netanjahu tvrdí, že je proti stavbe nových osídlení, trvá na tom, že treba umožniť "prirodzený rast" existujúcich osád, v ktorých žije na palestínskych územiach asi pol milióna Izraelčanov.

Pre Palestínsku samosprávu je zastavenie výstavby podmienkou pre pokračovanie mierových rokovaní. jej lídri naznačili že aj budú aj bez ochoty Izraela sadnúť za rokovací stôl pokračovať v krokoch, ktoré majú smerovať k vzniku Palestínskeho štátu.

Netanjahu v Európe vyhlásil, že jeho vláda s Palestínčanmi plánuje obnoviť rokovania v horizonte jedného-dvoch mesiacov.

Netanjahuova návšteva Európy predchádzala stretnutiu „veľkej šestky“ v nemeckom Frankfurte, kde sa 2. septembra stretnú predstavitelia šiestich najväčších krajín (USA, Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Rusko a Čína). Na programe stretnutia bude aj iránsky jadrový program. Podľa expertov je otázne, či Natanjahuova misia ktorá sa snažila o tvrdší prístup k Iránu bude mať nejaký kedže USA sa snažia o lepšie vzťahy s iránskym režimom a Európa má zase v Iráne ekonomické záujmy.

Švédsky škandál

Tesne pred návštevou izraelského premiéra schladil vzťahy medzi židovským štátom a predsedajúcou krajinou EÚ Švédskom škandál okolo novinového článku v najpredávanejšom švédskom denníku Aftonbladet. V ňom novinár tvrdil, že izraelskí vojaci v roku 1992 vraždili Palestínčanov a odoberali im orgány.  

Izrael v tomto obvinení vidí antisemitské stredoveké stereotypné názory, podľa ktorých židia používali krv kresťanov pre svoje náboženské obrady.

Z nenápadného článku sa stal medzinárodný škandál, po tom, čo Izrael vyzval švédsku vládu aby článok odsúdila. Štokholm ale odmietol akokoľvek komentovať prácu novinárov, s odvolaním sa na slobodu slova. Ako ale pripomenuli niektorí komentátori, švédska vláda nemeškala s odsúdením dánskych karikatúr proroka Mohameda, ktoré otriasli verejnou mienkou moslimského sveta pred pár rokmi.

Počas návštevy Londýna Natanjahu zase žiadal aby EÚ , resp. členské štáty stiahli svoju podporu pre mimovládnu organizáciu „Breaking the Silence“. Tá pred časom vydala  obsiahlu správu založenú na svedectvách izraelských vojakov účastných poslednej operácie v Pásme Gazy, v ktorej tvrdí, že počas útoku použili izraelské ozbrojené sily neprimerané kroky proti civilnému obyvateľstvu. V správe je údajne logo EÚ a poďakovanie Británii a Holandsku za podporu pri jej vydaní.

„Lámu ticho o jedinej demokracii na Blízkom východe, ktorá má nezávislý právny systém a investigatívnu tlač, ktorá neustále tieto otázky otvára“, povedal Netanjahu pre Haaretz. „Nevidel som taký entuziazmus na strane Hamasu“.