NATO rokuje, ako stiahne vojská z Afganistanu

zdroj NATO

Jednou z ústredných tém prvého dňa summitu bol spôsob, ako odovzdať Afganistan do rúk domácich ozbrojených síl. NATO sa to chystá urobiť v polovici roku 2013 a väčšinu vojakov chce stiahnuť do konca roku 2014.  

„Misia ISAF, ktorú viedlo NATO zohrala dôležitú úlohu v boji proti teroristom a bezpečnosti v Afganistane. Dnes musíme prediskutovať, ako dokončíme odovzdanie zodpovednosti za bezpečnosť afganským ozbrojený silám. Ide o proces, ktorý sme dali do pohybu už na minulom summite NATO v Lisabone,“ vyhlásil generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen na začiatku stretnutia.

NATO musí tiež nájsť spôsob, ako zabezpečí dlhodobú podporu pre afganskú políciu a armádu, ktorej bojaschopnosť proti Talibanu je kľúčová pre budúcu stabilitu krajiny.

Spojené štáty nie sú ochotné niesť finančné bremeno po roku 2014 samotné. Celkové ročné výdavky sa očakávajú na úrovni 4,1 mld. dolárov. USA chce od spojencov napriek kríze podiel 1,3 mld.

Rasmussen oznámil, že mu už niekoľko spojencov prisľúbilo finančnú podporu. Malo by ísť o 100 mil. dolárov ročne od Británie, 120 mil. od Talianska, 100 mil. z Rakúska a 20 mil. z Turecka.

„Naša misia skončí, ale náš záväzok je dlhodobý,“ hovorí Rasmussen.

Francúzsky prezident Francois Hollande na summite sľúbil, že dodrží svoj volebný sľub a stiahne francúzskych vojakov už na konci tohto roku – o dva roky skôr, ako má NATO v pláne.

Rozširovanie nebolo na programe

Aliancia tiež oznámila, že jej nový systém protiraketovej obrany dosiahol „predbežnú operačnú spôsobilosť“.

„V Lisabone sme sa dohodli, že vytvoríme systém protiraketovej obrany. Dnes v Chicagu to môžeme prehlásiť za realitu,“ povedal Rasmussen.

Plány protiraketovej obrany majú aj svojich kritikov. Moskva dokonca pohrozila, že rozmiestni vlastný raketový systém Iskander blízko poľských a rumunských hraníc.

Rusko reprezentuje na summite špeciálny veľvyslanec v Afganistane Zamir Kabulov.

Na rozdiel od predchádzajúcich summitov sa ten súčasný nezaoberal rozširovaním. Na členstvo ašpirujú Bosna, Gruzínsko, Macedónsko a Čierna Hora.

Vstup Macedónska zablokovalo v roku 2008 Grécko. Prezident Gruzínska Mikheil Saakashvili vyhlásil, že je rád, že sa jeho krajina nachádza medzi ašpirujúcimi krajinami na vstup.

 „Dosiahli sme to, že Gruzínsko je na zozname spolu s troma balkánskymi krajinami, o ktorých každý vie, že sa dostanú do NATO, takže z tohto pohľadu je to progres,“ povedal Saakashvili na summite.

V blízkosti summitu sa zhromaždili tisíce protivojnových protestantov, proti ktorým museli zasiahnuť bezpečnostné sily. Traja aktivisti boli zatknutí a obvinení z terorizmu. Podľa polície plánovali útok na amerického prezidenta Baracka Obamu.