NATO zápasí s nedostatkom kapacít

Krátka správa

Misia ISAF v Afganistane, ktorú NATO prebralo v roku 2003, má ďaleko od misie typu „peacekeeping“. Najmä na juhu krajiny sa vážne bojuje a dochádza k stratám. Z toho vyplýva zvýšená citlivosť a opatrnosť verejnosti a následne i politikov zúčastnených krajín.

Vojaci sú pod neustálym tlakom rebelov, konečné víťazstvo je zatiaľ v nedohľadne. V tejto situácii prichádzajú výzvy šéfa NATO, Jaap de Hoop Scheffera smerované členským štátom, aby nepoľavovali v úsilí. Ako uviedol, bezpečnosť Afganistanu je úzko prepojená s „našou“ bezpečnosťou.

Priamo na mieste komplikuje silám NATO situáciu, že bojovníci Talibanu nachádzajú bezpečné útočisko v Pakistane. Sám Scheffer priznáva, že „sme momentálne v Afganistane v najťažšej fáze “. Ako jedno z riešení navrhuje začať s Pakistanom politický dialóg.

Najväčšie bremeno zátaže v Afganistane nesú Spojené štáty, Kanada, Veľká Británia a Holandsko. Nemecko je síce silne zastúpené, no skôr v tej bezpečnejšej časti Afganistanu. Parlamentné hlasovanie z pred pár týždňov o zotrvaní vojakov sa rodilo za masívnej kritiky nemeckej verejnosti aj niektorých politikov. Holandsko čaká podobné rozhodnutie čoskoro.

V slovenských podmienkach vláda schválila posilnenie našej misie v Afganistane v súlade s finančnými možnosťami rezortu. Potvrdené bolo ďalšie zotrvanie 57 člennej ženijnej jednotky. Ďalej sa počíta s vyslaním vojakov na veliteľstvá misie ISAF, do tzv. Provinčných rekonštrukčných tímov a Operačných výcvikových tímov. Ôsmi vojenskí zdravotníci budú slúžiť v poľnej nemocnici na leteckej základni v Kábule a strážna čata do 35 ľudí bude vyslaná na základňu v provincii Uruzgan.

Problémy sprevádzajú aj misiu pre výcvik afgánskych policajných síl, ktorú realizuje Európska únia. Severoatlantická aliancia si začína uvedomovať, že budúci úspech bude závisieť aj od dobre vytrénovanej afgánskej armády.

NATO ako také zápasí najmä s nedostatkom kapacít. Dokonca aj pre plánované sily rýchlej reakcie. Súčasné požiadavky na poskytnutie kapacít sú široké: Afganistan, Kosovo, Kongo, Sudán, Somálsko, Libanon, či najnovšie Čad. V praktickej rovine čelí aj nedostatočnému vybavenímu pre svojich vojakov.

Tomas Valášek, expert na obranu Centra pre európsku reformu pre IHT povedal: „NATO má problém, ktorý ovplyvňuje aj EÚ. Jednoducho nie je dostatok vojakov. NATO požaduje od členských štátov, aby prispeli do sily rýchlej reakcie v čase, keď je potrebných v Afganistane viac vojakov. NATO dosiahlo svoj strop…“

Témou budúcotýždňového stretnutia ministrov obrany v holandskom Noorwijku bude diskusia o väčšej solidarite medzi členmi, pokiaľ ide o financovanie misií i vzájomnú podporu síl v mieste určenia.

Minister obrany SR František Kašický sa ešte pred tým, dnes, 22. októbra, zúčastní na zasadnutí rady ministrov obrany juhovýchodnej Európy v Kyjeve. Cieľom stretnutia je naplnenie úlohy kontaktnej krajiny. Naše veľvyslanectvo v Kyjeve plní úlohu Kontaktného zastupiteľského úradu NATO v rokoch 2006 – 2008. Budeme odovzdávať skúseností z integračného procesu do Severoatlantickej aliancie a zhodnotenie doterajších výsledkov a plánovaní na rok 2008.