Návrat úvah o hraničných kontrolách

Manuel Valls, (zdroj: Európska komisia)

„Je tu urgentná potreba posilniť vonkajšie hranice Európskej únie,“ povedal dnes dopoludnia francúzsky premiér Manuel Valls. V rozhovore pre jedno z domácich rádií argumentoval potrebou zvýšiť ostražitosť v súvislosti s množstvom pasov, ktoré sa Islamskému štátu podarilo ukoristiť v Sýrii.

Medzitým sa však zdá, že všetci podozriví atentátnici z Bruselu mali belgické občianstvo. Úvahy o prísnejšej ochrane hraníc sa tak sústredia raz na vonkajšie bariéry Európskej únie, raz na ochranu jednotlivých štátov.

Nemecký minister vnútra Thomas de Maizière v nadväznosti na útoky oznámil, že sa na nemecko-belgických hraniciach zosilní prítomnosť bezpečnostných zložiek. [EurActiv.com, 23. 3. 2016]

V úplne nedávnej minulosti to boli Belgičania, ktorí sprísňovali kontroly na svojej západnej hranici. Urobili tak po tom, ako v druhej polovici februára začali Francúzi s odstraňovaním tábora migrantov v Calais. Kým Európska únia sa v súvislosti s utečeneckou krízou pokúša zamedziť vnútorným kontrolám, voľný pohyb útočníkov môže podľa globálnej spravodajskej spoločnosti Stratfor jej snahy výrazne komplikovať.

Čítajte viac: Bruselské útoky zasiahnu do štruktúry EÚ

Bývalý šéf britských konzervatívcov Michael Howard tesne po útokoch vyhlásil, že Schengenská dohoda znamená pre Európu to, čo „vyvesiť uvítací transparent pre teroristov“. Odvolával sa pri tom na nemenovaného bývalého riaditeľa Interpolu.

Britský premiér David Cameron jeho slová okamžite odmietol s dôvetkom, že sú nevhodné a Howard by mal momentálne radšej vyjadriť Belgicku sústrasť.

Eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopoulos dnes na tlačovej konferencii v Bruseli jasne oddelil problémy migrácie, priestoru bez hraníc a bezpečnosti.

„Schengen nie je problém,“ povedal Avramopoulos a doplnil viacero nástrojov, ktoré majú v budúcnosti predísť tragédiám na starom kontinente.

Už minulý rok predstavila Komisia návrh na obmedzenie držby strelných zbraní. Európsky parlament má čoskoro hlasovať o zavedení registrov cestujúcich v leteckej doprave (PNR). Na vonkajších hraniciach pribudnú systematické kontroly a urýchliť by sa malo aj zriadenie Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže.

„Ak dnes nie je vhodná doba na posilnenie spolupráce, tak neviem, kedy bude,“ povedal eurokomisár.

 

Tu bude player