Návštevníci EÚ pod drobnohľadom

Foto: Flickr.com (etravus)

Pozadie

EÚ poskytuje, na základe dohody, Amerike detailné údaje o každom človeku, ktorý cestuje z EÚ do USA. Spojené štáty okrem toho pri vstupe na ich územie, zbierajú odtlačky všetkých desiatich prstov od väčšiny návštevníkov. Americký tlak na Európu sa napriek tomu stupňuje. Svedčia o tom nedávne vyjadrenia amerického ministra pre vnútornú bezpečnosť Michaela Chertoffa pre BBC, ktorý vyhlásil, že Európa predstavuje pre Ameriku hrozbu, pretože sa stáva útočiskom teroristov.  

Otázky

Podľa Franca Frattiniho sme sa dlho zaoberali bezpečnosťou Američanov a nastal čas venovať sa bezpečnosti občanov EÚ. Priekopníkmi v zbieraní údajov od cestujúcich sú Briti. Ich skúsenosti by mali poslúžiť celej EÚ. Dánsko a Francúzsko sú myšlienke elektronických databáz tiež naklonení. Plán by mal byť detailne sformulovaný a predstavený budúci mesiac. Jeho cieľom je posilniť schopnosť EÚ chrániť svoje vonakajšie hranice.

Dokonalý prehľad o tom, kto sa pohybuje a zdržiava na uzemí 27 členských štátov EÚ by mal zabezpečiť zber otlačkov prstov a ďalších biometrických údajov po vzore USA. Najväčší počet ilegálnych imigrantov sa do EÚ dostane tak, že ju neopustí po vypršaní turistických víz.  

EÚ uvažuje, že zavedie aj „elektornickú cestovnú autorizáciu“. Človek, ktorý plánuje vycestovať do EÚ by tak pred cestou musel zadať svoje údaje na internetovej stránke. Ak to úrady, po preštudovaní údajov, uznajú za potrebné, pozvú cestujúceho na osobný pohovor na konzulát v krajine odkiaľ prichádza.

Návrh budú musieť schváliť všetky členské štáty. Dá sa očakávať, že opät vyvolá kritiku tých, ktorí tvrdia, že EÚ už dnes obmedzuje občianske slobody v boji proti terorizmu.