Nelegálne lieky zachytávajú aj na Slovensku

Zdroj: Colná správa SR

V minulom roku colníci v Slovenskej republike zaistili 131 909 kusov tabliet a skoro 2,5 kilogramu práškových foriem farmaceutických prípravkov.

„Snahy o nelegálny obchod v tejto oblasti majú na našom území podľa štatistických výsledkov za posledné tri roky klesajúcu tendenciu“, hovorí pre EurActiv.sk vedúca komunikačného oddelenia Finančného riaditeľstva SR  Miroslava Slemenská.

To však môže byť podľa nej spôsobené tým, že hranice sú otvorené a vstup tohto nelegálneho tovaru na územie spoločenstva môže byť páchateľmi realizovaný cez hociktorú inú hranicu v členských krajinách EÚ, pretože väčšina týchto výrobkov pochádza z Ázie a je teda tovarom pašovaným.

Predaju nedovolených preparátov a falšovaných liekov pomáhajú anonymné internetové obchody, často riadené medzinárodne. Na nich je možné kúpiť bez predpisu takmer hocičo. V sortimente sa nachádzajú jednak lieky, ktoré falšujú reálne existujúce liečivá a tiež nikým neschválené preparáty. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je 50 % sortimentu anonymných internetových obchodov falšovaných.

Páchatelia sa spoliehajú na relatívne vysoký dopyt v západných krajinách (Európa a USA), pričom najčastejšími zákazníkmi sú ľudia, pre ktorých je veľmi dôležitá cena, prípadne takí, čo hľadajú spoločensky stigmatizované preparáty.

Tomu nasvedčujú aj hlavné terapeutické skupiny liekov, ktoré boli zhabané počas medzinárodnej akcie Pangaea III zameranej na falošných a nelegálnych medicínskych produktov. Podľa údajov Colnej správy SR ide napríklad o lieky na liečbu erektickej disfunkcie, lieky na chudnutie, antidepresívna, hormóny a stereoidy, lieky určené na prerušenie tehotenstva, amfetamíny, lieky proti bolesti, antibiotiká, lieky na spanie, na srdce, proti vypadávaniu vlasov, inzulín, stimunlanty ale aj lieky na rakovinu.

V rámci akcie Pangaeas, ktorá prebehla v 40 krajinách, vrátane Slovenska, bolo zhabaných 1 014 043 piluliek v celkovej odhadovanej hodnote 2  598 163 dolárov. Celkovo bolo zadržaných 76 osôb, vykonaných 98 domových prehliadok a preverených 694 webových stránok. Veľká časť z týchto stránok bola administrátormi zrušená hneď na začiatku preverovania.

Slovensko nie je imúnne

V rámci spomínanej operácie sa aj na Slovensku skontrolovalo takmer 8 800 zásielok. Z minulosti slovenské úrady registrujú prípady, kedy v rámci projektu Medifake pre poštový styk zdržali zásielky liekov odoslaných z Indie a určených pre fyzickú osobu na Slovensku. Po kontrole sa zistilo, že produkt nebol schválený na použitie na našom trhu a ako „nebezpečný výrobok“ bol  zabavený. Okrem Indie je najčastejšou u východnou destináciou pochybných liekov Čína.

Ako zásielky bývajú na Slovensko doručované aj „vzorky papierových krabíc“, či „vzorky papierových obalov“, ktoré v konečnom dôsledku obsahovali liečivá s falšovanou známkou výrobcu. Nie vždy ide len o maskovací názov zásielky, niekedy sa v nej totiž naozaj nachádzajú len obaly s menom lieku  s označením firmy aj hologramom a príbalovými letákmi. Ich množstvá ale colníkom napovedajú, že nemôže ísť o prípadnú záľubu v zbieraní obalov. V takomto prípade sa orgány snažia vypátrať, čo malo byť do týchto zdanlivo originálnych obalov balené.

V roku 2010 bolo do SR dovezených kuriérskou službou 81 tisíc zásielok. Colné orgány odhadujú, že odhalených je cca 15 % zásielok s nelegálnym obsahom.

Pátrajú aj psy

Nelegálny dovoz pomáhajú odhaľovať slovenským colníkom aj služobné psy, ktoré sú okrem detekovania drog, istých druhov potravín či zvierat cvičené aj na vyhľadávanie pašovaných liekov.

Colné riaditeľstvo iniciovalo spoluprácu s výrobcom liekov, spoločnosťou Pfizer, ktorá poskytla vzorky najčastejšie nelegálne dovážaných liekov, napríklad Viagry. Vzorky potom slúžia pri výcviku psov, s ktorým sa začalo v septembri 2011. V rámci tzv. kondičných kurzov, ktoré služobné psy absolvujú dvakrát ročne, je časť výcviku venované práve detekcii liekov a prípravkov liekov. Psy sú následne nasadzované v priestoroch ako je pošta, letiská, východná (Schengenská) hranica či prekladiská tovaru .