Nemci a Francúzi vidia posilnenie bezpečnosti v hraničných kontrolách

Nemecký minister vnútra Thomas de Maizière, (zdroj: TASR/AP Photo/Markus Schreiber)

Francúzsky minister vnútra Bruno Le Roux a jeho nemecký kolega Thomas de Maizière sa tento týždeň obrátili na Európsku komisiu s výzvou na posilnenie bezpečnosti v schengenskom priestore. Okrem urýchleného prijatia pripravovanej legislatívy presadzujú tiež spájanie informačných systémov a predĺženie lehoty, počas ktorej môžu členské štáty vykonávať kontroly na svojich hraniciach.

„Bezpečnosť a sloboda sú dve strany rovnakej mince. Namiesto toho, aby sme sa spoliehali na populistické slogany, mali by sme pokračovať a prehĺbiť práce na vnútornej bezpečnosti, aby sme lepšie ochránili občanov Európy,“ vyhlásili ministri.

„Dočasné“ kontroly na vybraných vnútorných hraniciach by tak mohli ostať v platnosti až do septembra 2017.

Čítajte viac: Nemecko: Hraničné kontroly v Schengene ostanú aj po máji

Agentúra Reuters dáva najnovší počin francúzsko-nemeckého tandemu do súvisu s voľbami, ktoré sa tento rok uskutočnia v oboch krajinách. Vo francúzskych prezidentských voľbách i nemeckých parlamentných voľbách bude totiž hlavnou témou vzostup nacionalistov, ktorí naďalej ťažia z obáv vyvolaných migračnou krízou.

Návrhy, ktoré sa v liste ministrov objavili, nepriamo podporil aj komisár EÚ pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopoulos. „Je to v súlade s tým, čo prekladá Komisia,“ povedal eurokomisár.

De Maizère sa s Avramopoulosom stretol už v utorok v Berlíne. Témou ich rokovaní bola najmä pripravovaná reforma spoločnej migračnej a azylovej politiky EÚ. Zhodli sa, že je potrebné čo najskôr nájsť kompromis európskych inštitúcií v prípade kontrol občanov na vstupe a výstupe z EÚ a tiež v prípade automatizovaného zberu informácií o cestujúcich, ktorý je známy pod skratkou ETIAS.

V júni tiež Európska komisia predloží nové návrhy na posilnenie Schengenského informačného systému.

Čítajte viac: EÚ v roku 2017: Vnútro a spravodlivosť