Nemci po násilí v Kolíne sprísnia zákony

Kolín nad Rýnom, (zdroj: xiquinhosilva/Flickr)

Všetky okolnosti novoročných sexuálne motivovaných útokov v Kolíne nad Rýnom zatiaľ nie sú známe. Niektorí politici ale volajú po tom, aby sa už v najbližších dňoch sprísnilo azylové právo a posilnili právomoci polície a súdov. „O tomto probléme nemôžeme už iba hovoriť,“ vyhlásil v pondelok spolkový minister vnútra Thomas de Maizière.

Predstaviteľ Kresťanskodemokratickej únie (CDU) tvrdí, že je potrebné presadzovať existujúcu legislatívu a zároveň hľadať možnosti na jej sprísnenie. Údajne už o tom s ministrom spravodlivosti Heikom Maasom vedú konštruktívny dialóg.

Vládnuca koalícia CDU/CSU spustila v pondelok v Bundestagu debatu o potrebných zmenách. Poslanec Thomas Strobl z Kresťanskosociálnej únie (CSU) povedal, že udalosti v Kolíne ich prinútili konať rýchlo.

Už cez víkend CDU na svojej konferencii v Mainzi riešila možnosť v prípade uväznenia odoberať utečencom a žiadateľom o azyl ich ochranný štatút. „Spoločne s ministrom vnútra preskúmame, či sme schopní posielať kriminálnikov späť, povedal Maas novinám Bild am Sonntag. Prihovoril sa aj za rozšírenie kamerového sledovania v uliciach.

De Maizière v nedeľnom vydaní Frankfurter Allgemeine Zeitung hovorí, že na predchádzanie podobných útokov bude potrebné urobiť všetko, čo sa bude dať. Vysvetlil, že to zahŕňa preventívne vzdelávanie, viac kamier na verejnosti, väčšiu policajnú prítomnosť a rýchle a prísne tresty.

Strana CDU sa v deklarácii z Mainzu vyslovila za prísnejšie tresty pre ľudí, ktorí napadnú policajtov. Znovu tiež spochybnila politiku otvorených dverí kancelárky Angely Merkelovej.

Vnútorná opozícia

Vicekancelár a líder SPD Sigmar Gabriel podporil myšlienku urýchlenej deportácie zločincov aj vtedy, keď s nimi práve prebieha azylové konanie. Upozornil však, že aj tu existujú prekážky, ktoré treba zvážiť. „Nemôžeme zlodeja doručiť katom v domácej krajine,“ povedal Gabriel.

Ďalší sociálny demokrat Ralf Stegner úplne odmietol úpravu azylových pravidiel, pretože posledná zmena prebehla nedávno. Pre Bild povedal: „Ak sú medzi vykonávateľmi kolínskych útokov žiadatelia o azyl, s najväčšou pravdepodobnosťou ich budeme schopní identifikovať.“

Okrem azylových pravidiel plánuje koalícia presadiť niekoľko mesiacov odkladaný zákon o sexuálnych trestných činoch.

Vyhrážky a násilie voči migrantom na vzostupe

Polícia v Severnom Porýní-Vestfálsku v pondelok oznámila, že má 19 podozrivých. Z nich je 10 žiadateľov o azyl a 9 sa v Nemecku zdržiavalo nelegálne. Kritizovaný porýnsky minister vnútra Ralf Jäger vyhlásil, že páchateľmi boli „takmer výhradne ľudia s imigrantským pozadím“.

V meste to vyvolalo protest protiislamského hnutia PEGIDA. Zúčastnilo sa asi 1700 ľudí. Okrem verbálnych útokov na migrantov sa začali šíriť aj tie fyzické. Orgány počas nedele a pondelka hlásili útoky na skupiny Sýrčanov a Pakistancov. Niektorí museli byť ošetrení v nemocnici. V tejto súvislosti polícia preverovala asi stovku radikálov, napokon zatkla dvoch.

V nedeľu sa zástupcovia utečencov listom obrátili na kancelárku Merkelovú. V ňom jasne odsúdili násilie páchané na ženách počas novoročných osláv: „Pre nás je dôstojnosť muža alebo ženy nedotknuteľná. Je prirodzené, že právo krajiny treba rešpektovať.“

„Sme utečenci, ktorí utekajú pred vojnou, terorom, bombami, politickým útlakom a sexuálnym násilím,“ napísali traja muži z Pakistanu a jeden Sýrčan. „Sme radi, že v Nemecku sme konečne našli ochranu.“