Nemci začali s vyšetrovaním falošných správ

Nemecko, Breitbart, falošné správy

(zdroj: Štefan Bako/EurActiv.sk)

Minulý týždeň sa na sociálnych sieťach rozšírila správa konzervatívneho webového portálu Breitbart News, že novoročné oslavy v Dortmunde narušila tisícovka moslimov. S pokrikmi „Alláhu akbar“ mali dokonca zapáliť tamojší kostol. Prítomné mali byť aj vlajky radikálov zo Slobodnej sýrskej armády.

Správa sa stala tak populárna, že ju musela dementovať tamojšia polícia. Po desiatkach tisícov zhliadnutí na internete na ňu reagovali úrady v Hesensku a na federálnej úrovni.

Hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert povedal agentúre Reuters, že zvažujú aj vytvorenie špeciálneho úradu proti falošným správam.

Portál Breitbart, ktorý v amerických voľbách pomáhal vyhrať Donaldovi Trumpovi, vytvoril dojem chaosu a násilia zo strany cudzincov. Počet incidentov a nehôd spojených s oslavami pritom medziročne klesol o dve tretiny.

Voľby pred dverami

Podobnými správami nahráva Breitbart kritikom Angely Merkelovej. V čase, keď sa množia obavy z budúceho ovplyvňovania parlamentných volieb, zvažujú Američania spustenie nemeckej a francúzskej mutácie svojej stránky.

Breitbart funguje veľmi podobným spôsobom, ako ruské dezinformačné weby. Jeho bývalý šéf Steve Bannon to dotiahol na pozíciu hlavného poradcu Donalda Trumpa a Trump dnes čelí obvineniam, že mu voľby vyhrali Rusi.

Čítajte viac: Ako Rusi pomohli Trumpovi k víťazstvu: USA zverejňujú detaily

Spolkový úrad pre ochranu ústavy BfV, čo je pomenovanie nemeckej kontrarozviedky, upozornil na ďalšie fakty, ktoré obavy o zasahovanie do predvolebnej kampane podporujú.

Tvrdí, že decembrový kybernetický útok na OBSE mal rovnaký rukopis ako útok hackerov na Bundestag v roku 2015. Ten mnohí pripisujú ruskej skupine APT28 s napojením na spravodajskú GRU.

Šéf Spolkovej spravodajskej služby BND Bruno Kahl už skôr uviedol, že akcie na vyvolanie politickej neistoty majú zrejme pôvod v Rusku, no pripísať to štátu je technicky ťažšie.

Podľa dobre informovaných zdrojov je vytvorenie takého úradu proti dezinformáciám, aký majú od 1. januára v Českej republike, len v štádiu prvotných úvah.