Nemecká kancelárka ocenila “paneurópsky piknik” v Maďarsku

Nemecká kancelárka včera (19.8.) vyhlásila, že "paneurópsky piknik", symbolická udalosť v Maďarsku pred 20 rokmi, bola riskantným, ale odvážnym podujatím. Šlo o občianske zhromaždenie na maďarsko-rakúskej hranici, ktoré stovky obyvateľov východného Nemecka využili na útek na západ.

"Čo tu Maďari spravili, bolo veľmi hrdinské," vyhlásila Angela Merkelová pri príležitosti osláv 20. výročia paneurópskeho stretnutia. "Dva zotročené národy spoločne prekonali múr zotročenia … a Maďari dali východonemeckému úsiliu o slobodu krídla. Otvorenie hraníc sa stalo neodvratným a za niekoľko mesiacov bol zhodený múr studenej vojny," doplnila.

Maďarsko naplánovalo symbolické 3-hodinové otvorenie hraníc s Rakúskom, ale ešte pred oficiálnym začiatkom paneurópskeho stretnutia utiekli cez tamojšiu hranicu stovky obyvateľov východného Nemecka do západných krajín.

Maďarská hraničná stráž mala príkaz strieľať na každého, kto sa pokúsi o nelegálny útek. Jej príslušníci však rozkaz odmietli vykonať a nechali hranice otvorené niekoľko hodín. Táto udalosť sa zapísala do dejín ako jedna z kľúčových udalostí a míľnik, ktorý vyústil do pádu Berlínskeho múru.

Piknik "viedol k rýchlemu otvoreniu železnej opony a prispel k jej definitívnemu pádu a mierovému zjednoteniu Nemecka," uviedol vo svojom stanovisku José M. Barroso, predseda Európskej komisie. "Piknik v Šoproni preto znamenal začiatok konca rozdelenia Európy studenou vojnou," doplnil.

Maďarský prezident Laszló Solyom povedal, že udalosť bola krokom vpred pre všetky vtedajšie komunistické krajiny vo východnej Európe. Pri príležitosti 20. výročia vyhlásil: "Paneúrópsky piknik, ako otvorená brána pre východných Nemcov na západ, bol súčasťou politických zmien, ktoré sa urýchlili počas leta 1989."

EurActiv/Reuters