Nemecká vláda má ďalší škandál kvôli vyjadreniam proti moslimom

foto: predseda CSU Horst Seehofer, zdroj: flickr, autor: Patrick-Fotography

Autorom výroku je predseda Kresťansko- sociálnej únie (CSU) Horst Seehofer, ktorý je zároveň predseda vlády Bavorska. Jeho slová vyvolali názorovú nezhodu s Merkelovej táborom o tom ako riešiť imigráciu a moslimskú otázku, pričom táto téma už dlhšie ohrozuje ich koaličné vzťahy. „Nepotrebujeme viac imigrantov z cudzích kultúr,“ doslovne povedal Seehofer pre týždenník Focus a dodal, že tureckí a arabskí imigranti mali často problém začleniť sa do nemeckej spoločnosti.

Opoziční poslanci jeho výrok označili za provokujúce. Kritiku si vyslúžil ale aj od Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Angely Merkelovej, ktorá je sesterskou stranou CSU.

Seehofer načasoval svoje vyhlásenia tak, aby kolidovali so stretnutím nemeckej kancelárky s tureckým premiérom Recepom Tayyipom Erdoğanom, čím ešte prilial olej do ohňa po nedávnych kritických vyjadreniach bývalého člena Výkonnej rady nemeckej centrálnej banky Thila Sarrazina na adresu moslimov, po ktorých bol nútený odstúpiť.

„Nemám žiadne pochopenie pre požiadavku, aby sme umožnili väčšiu imigráciu z cudzích kultúr,“ dodal šéf CSU, ktorého strana čelí neustálemu poklesu podpory v prieskumoch verejnej mienky. Na víkendovom zjazde strany v Bavorsku zároveň uviedol: „Multikultúrna spoločnosť je mŕtva. Nemohla by byť viac.“

Merkelová už v roku 2004 na adresu multikultúrnej spoločnosti vyjadrila, že táto myšlienka sa nemôže presadiť, lebo „vedie k tomu, že etnické komunity existujú skôr vedľa seba, než spolu“. Ako riešenie preto navrhla skôr integráciu imigrantov.

Merkelová na otázku novinárov ako vníma Seehoferove vyjadrenia povedala: „Nemecko bolo a bude otvorenou krajinou.“ Hovorkyňa nemeckej kancelárky dodala, že medzi Merkelovou a Seehoferom nepanuje žiaden rozkol, lebo bavorský premiér hovoril špeciálne o požiadavke zvoľniť pravidlá, ktoré vymedzujú stropy na počet zahraničných pracovníkov prichádzajúcich do krajiny. „Nie je pochýb, že ľudia z odlišných kultúr sú v Nemecku vítaní,“ uviedla preto hovorkyňa.

Šokovaná

Maria Boehmer, ktorá má vo vláde na starosti otázku integrácie však povedala, že ju Seehoferove poznámky „šokovali“. Dodala: „Nie je prijateľné vystaviť ľudí z iných kultúr všeobecnému podozrievaniu. Nechceme ľudí ostrakizovať. To je proti našim snahám o integráciu.“

Nálada voči cudzincom sa v krajine mierne zmenila, čo naznačuje aj popularita Sarrazinovej knihy s názvom „Nemecko sa zruší“. V nej píše, že moslimskí imigranti znižujú inteligenciu nemeckej spoločnosti a sú záťažou pre tamojší sociálny systém. Hoci Merkelová a ostatní knihu odsúdili, podľa mnohých len odráža názory bežných občanov.

Konzervatívcov z CSU navyše nedávno rozhorčilo, keď nemecký spolkový prezident nominovaný Merkelovou Christian Wulff povedal, že islam má v Nemecku svoje miesto po boku kresťanstva a judaizmu.

Líderka opozičnej Strany zelených Seehofera obvinila, že robí „pravicové populistické buričské vyhlásenia“ a dodala: „Vo svojej podstate denaturalizuje milióny ľudí.“ Tretí koaličný partner v Merkelovej vláde Slobodní demokrati (FDP), ktorí sa často dostávajú do názorového stretu s CSU, sa od výrokov bavorského predsedu vlády dištancovali. Podpredseda strany FDP Christian Lindner k tomu dodal: „Seehoferove vyjadrenia majú skôr ako so situáciou na trhu práce viac dočinenia s tým ako si CSU stojí v prieskumoch verejnej mienky.“

Postoje

Po stretnutí so svojou nemeckou kolegyňou turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan povedal, že 50. výročie podpisu dohody medzi západným Nemeckom a jeho krajinou, ktorá umožnila príchod tureckých pracovníkov (Gastarbeiterov) „je pre mňa príležitosťou presvedčiť sa o tom, či Nemecko zohráva užitočnú úlohu pri riešení problémov“ spojených s integráciou moslimov.

K vstupu Turecka do Únie povedal: „Pokrok v otázke tureckého vstupu do EÚ by sa nemal spomaliť.“

Americký lingvista a spisovateľ Noam Chomsky pre turecký denník Zaman povedal, že postoj EÚ voči Turecku je „čistý rasizmus“ a dodal: „Európa môže s určitým sebaospravedlňovaním tvrdiť, že Turecko nesplnilo všetky podmienky v oblasti ľudských práv. Na druhej strane si nemyslím, že to je skutočný dôvod (prečo sa zdržuje vstup krajiny do EÚ).“