Nemecká liberálna strana FDP je pripravená opustiť vládu Olafa Scholza, ak sa jej nepodarí dohodnúť na významnom zlepšení jej politík, naznačil líder FDP Christian Lindner po sérii regionálnych volieb. Tie pre jeho partaj skončili drvivou porážkou.
Liberálom zo Slobodnej demokratickej strany (FDP) sa vo voľbách do krajinského snemu nepodarilo získať ani jedno kreslo v troch východonemeckých spolkových krajinách Brandenburg, Durínsko a Sasko.
V nedeľných voľbách v Brandenburgu si siahli na ďalšie dno, keď za nich hlasovalo len 0,8 percenta voličov. Predstavitelia strany neskrývali frustráciu a prstom začali ukazovať na nepopulárnu Scholzovu vládu, ktorú vinia zo svojich nepriaznivých výsledkov.
Stredoľavý kabinet Olafa Scholza tvoria zástupcovia jeho Sociálnodemokratickej strany (SPD), strany Zelených a FDP. V nemeckej histórii ide o prvú koalíciu tohto typu. Zvykne sa označovať aj názvom „Semafor“, čo odkazuje na farby, ktoré jednotlivé strany reprezentujú.
„Jedno je jasné: teraz sa od každého vyžaduje ukázať odvahu,“ povedal v pondelok líder FDP a nemecký minister financií Lindner.
„Môže ísť o odvahu pracovať v kontroverznej koalícii, ak to znamená, že môžete krajine priniesť dobré veci. No v prípade, že narazíte na hranice možného a nesplníte očakávania a požiadavky krajiny, potom je odvahou začať niečo nové,“ pripustil.
Rozhodne jeseň
Lindner dodal, že rozhodnutie FDP o odchode z koalície bude závisieť od schopnosti vlády prijať ambiciózne rozhodnutia v oblasti migrácie, rastu a finančnej stability do 21. decembra. Uviedol, že nasledujúce mesiace budú predstavovať „jeseň rozhodnutí“.
Jeho výroky prišli po tom, čo jeden z podpredsedov FDP Wolfgang Kubicki počas volebnej noci spochybnil ďalšiu životaschopnosť koalície.
„Získať približne jedno percento hlasov trikrát po sebe znamená, že FDP bola vytlačená na okraj politického spektra. Znamená to, že ľudia už majú dosť ‚semaforu‘,“ povedal pre Welt, pričom narážal na slabý výkon aj ďalšieho partnera v trojkoalícii – strany Zelených.
„Buď sa nám podarí nájsť rozumný spoločný menovateľ v nasledujúcich dvoch až troch týždňoch, alebo už nemá zmysel, aby slobodní demokrati pokračovali v účasti v tejto koalícii,“ varoval Kubicki a dodal, že neverí, že koalícia prežije do Vianoc.
Pre volebný výkon FDP vysmiali aj jej politickí oponenti. Jedným z glosátorov bol napríklad líder opozície Friedrich Merz z niekdajšej strany Angely Merkel CDU/CSU.
„FDP má teraz 0,8 percenta – to je ešte o polovicu menej, než dosiahla ‚Strana za práva zvierat‘. Ako hlboko ešte klesne?“ pýtal sa Merz s narážkou na drobnú mimoparlamentnú stranu v Nemecku.
Neobľúbená vláda
Scholzova koalícia je dlho kritizovaná pre jej veľkú rozhádanosť. Nezhody jej predstaviteľov v oblasti verejných financií opakovane viedli k verejným sporom a minimálnym kompromisom. FDP totiž uprednostňuje prísnu fiškálnu politiku, zatiaľ čo Zelení a SPD sa stavajú proti významným škrtom a volajú po väčších investíciách.
Neobľúbenosť vlády sa odráža aj v prieskumoch verejnej mienky. Podľa septembrového prieskumu pre televíziu ARD dosiahla trojkoalícia v súčasnosti vrchol svojej nepopularity. Oproti augustu si pohoršila ešte o šesť percentuálnych bodov.
S jej výkonom je nespokojných 84 percent Nemcov, len 16 percent opýtaných ju zhodnotilo kladne. Pre porovnanie, kancelárka Merkel za 16 rokov v úrade neklesla pod 40-percentnú hranicu podpory.
Hoci najvymedzenejším kritikom vlády sú voliči krajne pravicovej a protimigrantskej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD), zásadné zmeny v migračnej a azylovej politike si želá až 77 percent nemeckých respondentov.