Nemeckí policajti nechcú otvorené hranice

Krátka správa

Menej než mesiac pred vstupom nových krajín do schengenského priestoru nemeckí policajti vyhlasujú, že na nemeckých hraniciach s Poľskom a Českou republikou vznikne ich otvorením “bezpečnostný defincit”.  V nemeckom meste Frankfurt nad Odrou protestovali asi tri stovky policajtov. Tvrdia, že stiahnutie 800 z celkového počtu 2 100 príslušníkov polície z hraníc Bradenburska bude znamenať bezpečnostné riziko.

Demonštrácia prebiehala zatiaľ čo sa nemecký minister vnútra Wolfgang Schäuble stretol s brandenburgským kolegom Jörgom Schönbohmom a miestnymi poslancami, aby diskutovali práve na tému odstránenia hraničných kontrol a jeho následkov. Schäuble  tvrdenia policajtov odmietol. Vyslovil podozrenie, že niektorí sledujú protestnou akciou sabotovanie reformy spolkovej polície, uviedol berlínsky denník Tagesspiegel.

Schäuble naopak zdôrazňuje „viac slobody a bezpečnosti“ v súvislosti s pristúpením nových krajín do Schengenu. Tri dni pred otvorením hraníc, 17. decembra, sa má na poľskej strane Odry na hraničnom priechode Frankfurt – Swiecko otvoriť nemecko-poľské centrum, kde bude spolupracovať asi 100 príslušníkov poľských aj nemeckých bezpečnostných zložiek. Pôjde hlavne o preventívnu výmenu informácií pre boj s organizovaným zločinom.

Podľa Schäubleho sa počet nelegálnych prekročení hraníc nezvýši pretože opatrenia na „nových vonkajších hraniciach“ EÚ sú rovnaké ako boli na tých „starých“. Spolkový šéf policajných odborov Konrad Freiberg sa podľa portálu tagesschau.de vyjadril, že „východoeurópske štáty nemajú také bezpečnostné štandardy ako my“. Pripomenul údajné problémy s korupciou, technikou a policajnou spolupráciu. Podpredseda brandenburskej krajinskej vlády Sven Petke pripomenul, že nie je náhoda, že jedna tretina páchateľov trestných činov zadržaných v tejto spolkovej krajine sú Poliaci. Domnieva sa teda, že otvorenie hraníc prichádza príliš skoro, píše nemecký denník Tagesspiegel.

Diskutujte: Rozšírenie Schengenu – definitívny rozpad zvyškov “železnej opony” alebo jej presun ďalej na východ?