Nemecko bude mať najprísnejší proti-teroristický zákon

zdroj: Flickr

„Meníme trestný zákon tam, kde je to potrebné a užitočné. Budeme mať jeden z najprísnejších proti-teroristických zákonov v celej Európe. Nemecko bude vďaka tomu bezpečnejšie,“ vyhlásil nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas.

Merkelovej vláda návrh zákona už schválila.

Trestným činom by podľa neho bdue už len vycestovanie z Nemecka na miesto, kde sa nachádza teroristický výcvikový tábor s úmyslom dopúšťať sa násilia.

„Musíme urobiť všetko, čo môžeme, aby sme zabránili islamistom radikalizovať sa vo výcvikových táboroch,“ hovorí minister. Vláda má tiež v pláne urobiť samostatným trestným činom aj financovanie terorizmu.

Nemecko tým implementuje rezolúciu OSN o „cudzích bojovníkoch“ a požiadavky Financial Action Task Force (FATF).

Do nemeckého parlamentu (Bundestagu) by sa mli úpravy dosť v lete. Súhlas Bundesratu – komory zastupujúcej spolkové krajiny nie je potrebný.

„Hlavným cieľom teroristov je práve podkopanie vlády zákona a našej demokracie,“ vyhlásil minister Maas. „To nepripustíme. Odpoveď na teror by nikdy nemala viesť k dlhodobému oslabeniu základných práv a vlády zákona,“ ubezpečoval.

Policajné odbory prísnejšie zákony vítajú. „Týmto vysielame islamistickej scéne jasný signál,“ komentoval predseda ich organizácie GdP Oliver Malchow.

Na druhej strane ale varuje pred preťažením polície. „Je tiež ale jasné, že pre vyšetrovateľov nebude jednoduché nájsť dôkazy takýchto úmyslov. Narazia na svoje limity.“

Opozícia nové proti-teroristické zákony kritizuje.

"Tu sa pohybujeme na hranici ústavnosti,“ povedala pre n-tv.de Katja Keul, koordinátorka strany Zelených v parlamentnom výbore pre právne veci.

Podpredseda ľavicovej Die Linke Jan Korte hovorí, že kým dôjde na schvaľovanie zákonov, treba poriadne preskúmať ich zmysluplnosť.

Podľa neho neprinesie občanom viac bezpečia. Experti vraj tvrdia, že takéto opatrenia sú zbytočné a treba očakávať, že ľudsko-právne organizácie sa obrátia na ústavný súd.

„Symbolická legislatíva, ktorá presúva vinu za predpokladaný teroristický čin ešte ďalej do neistej budúcnosti, útokom nezabráni. Porušuje ale princíp vlády zákona v jeho základoch,“ dodáva Korte.

Navrhuje radšej posilniť kvalifikované ľudské zdroje v bezpečnostných zložkách, vybavenie a medzinárodnú spoluprácu. Z dlhodobého hľadiska je dôležitá prevencia.

Súčasný návrh zákona je podľa neho neprimeraný a len rozširuje monitorovanie obyvateľstva.

„Ústavný princíp, že občan musí vedieť jasne rozlíšiť medzi legálnym a trestným konaním sa tu nedodržiava.“