Nemecko čaká rozhodnutie o zotrvaní v Afganistane

Krátka správa

Vláda kancelárky Angely Merkelovej čelí v tejto otázke kritke najmä zo strany Zelených, známych svojím pacifistickým zmýšľaním. V minulovíkendovom parlamentnom hlasovaní sa Zelení postavili proti predĺženiu mandátu nemeckých vojsk v Afganistane. Analytici to označujú ako koniec éry vplyvu Joschku Fischera v strane Zelených. Bývalý minister zahraničia presviečal svoju stranu aj o nutnosti vojenského zásahu proti Srbsku v roku 1999 a vyslaní vojakov do Afganistanu v roku 2001 ako súčasť misie OSN.

Vládni kresťanskí demokrati (CDU) obvinili Zelených z vyhýbania sa zodpovednosti. Zelení už hlasovali aj proti predĺženiu využívania prieskumných lietadiel typu "tornádo", ktoré zabezpečovali spravodajstvo pre bojové sily NATO pôsobiace na nepokojnom juhu Afganistanu. Získané informácie využívali aj americké sily.

Nemecko má v Afganistane 3000 vojakov, čo na domácej scéne vždy predstavovalo kontroverzný fakt. Od vtedy, čo pri útoku zahynuli siedmi nemeckí vojaci sa z toho stal hlavný zahraničnopolitický problém Angely Merkelovej, ktorá stojí medzi domácim tlakom a tlakom spojencov z NATO. Nemecké vojská sa priamo nezúčasťnujú na Američamni vedenej misii „Trvalá sloboda“, ale sú súčasťou "peacekeepingovej" misie ISAF a tiež misie EÚ trénujúcej afgánsku políciu.

Sociálny demokrati (SPD) budú o téme Afganistanu rokovať na svojom kongrese budúci mesiac. Frank-Walter Steinemeier sa bude snažiť udržat jednotu strany v tejto otázke, hoci SPD má tiež silné pacifistické krídlo, ktoré je proti zotrvaniu v Afganistane. Oskar Lafontaine, bývalý predseda SPD, trvalo odmieta nemeckú prítomnosť v Afganistane.