Nemecko-francúzsky tandem chce urýchlene riešiť migráciu

(zdroj: Rada EÚ)

„Je neprijateľné aby Európske inštitúcie aj naďalej pracovali v tempe, v akom v súčasnosti fungujú,“ povedal včera nemecký minister vnútra Thomas de Maizière. Je vyhlásenie prichádza iba deň po tom, ako spolkové úrady oznámili, že do Nemecka tento rok príde rekordných 800 tisíc žiadateľov o azyl.

Nemecký a francúzsky minister vnútra sa zhodli, že Európska únia musí pri riešení migračnej krízy postupovať rýchlejšie. V Taliansku a Grécku navrhujú zriadenie „čakacích oblastí“. Tie si však údajne vyžiadajú „relatívne veľké množstvo finančných prostriedkov EÚ“.

Obe krajiny spája nespokojnosť s tým, že sa pre migrantov stali najčastejšími destináciami. Kancelárka Angela Merkelová sa minulý týždeň posťažovala, že Nemecko prijme až 40 % azylantov smerujúcich do EÚ. De Maizière hovorí, že je to z dlhodobého hľadiska neudržateľný stav.

Únia podľa Merkelovej naliehavo potrebuje spoločnú azylovú politiku. Inak by sa príliv migrantov mohol stať väčším problémom ako dlhová kríza v eurozóne.

Briti a Francúzi majú novú dohodu o obrane Calais

Vstupnú bránu do Eurotunelu bude strážiť nové riadiace stredisko pod spoločnou správou policajných jednotiek z oboch krajín. Veľká Británia sa vo včerajšej dohode ministrov vnútra zaviazala viac investovať do pátracích tímov, infračervených detekčných systémov a do monitorovacích kamier na francúzskom území.

Nové veliace stredisko spoločných policajných síl bude „neúnavne prenasledovať“ prevádzačské gangy, vyhlásila britská ministerka vnútra Theresa Mayová.

Briti prehodnotia aj spoluprácu s ostatnými pobrežnými mestami. Mayová dodala, že si je vedomá toho, že zvýšený dozor nad Calais môže ilegálnych migrantov vytlačiť inam. Minister pre bezpečnosť a imigráciu James Brokenshire sa preto čoskoro stretne so svojimi belgickými a holandskými náprotivkami.

Agentúra AFP informovala, že sa Británia v nasledujúcich 2 rokoch zaviazala poskytnúť 10 miliónov eur na urýchlenie azylového procesu a na humanitárnu pomoc v severofrancúzskych mestách.