Nemecko pomôže Talianom s ďalšími utečencami

Presídľovanie utečencov z Taliansko do Nemecka, kvóty na utečencov

Migranti v Talinsku (Fabrizio Tenerelli/ANSA via AP/TASR)

Nemecko súhlasilo, že prijme niekoľko stoviek utečencov z Talianska. Oznámil to taliansky minister vnútra Angelino Alfano.

Je to krok, ktorý by mohol oživiť európsky program presídľovania utečenecov.

Európska komisia ešte minulý rok navrhla a členské štáty odsúhlasili presídlenie postupne až 160 000 utečencov z Grécka a Talianska v snahe odbremeniť tieto krajiny v prvej línii utečeneckej krízy na únosnú mieru.

Reálne sa podarilo presídliť len niekoľko stoviek ľudí. Dôvodom je neochota členských štátov aj logistické problémy. Slovensko a Maďarsko zašli v odpore k povinnému prerozdeľovaniu najďalej a podali na záväzné rozhodnutie Rady žalobu na Súdnom dvore EÚ.

Maďarsko dokonca chystá na 2. októbra referendum s otázkou, či občania súhlasia, aby európske inštitúcie rozhodovali o tom, koľko má Maďarsko prijať utečencov.

„Až doteraz bolo premiestňovanie skutočný prepadák,“ povedal Alfano pre Republica TV.

„No dnes sme sa dozvedeli, že od septembra budú môcť každý mesiac odísť do Nemecka stovky utečencov. Ak veci pôjdu dobre v Nemecku, myslím, že by sa mohli pohnúť aj v iných krajinách,“ dodal.

Oficiálne čísla ukazujú, že do Talianska od roku 2014 prišlo po mori 420 tisíc migrantov.

Mnoho z nich sa pohlo ďalej, smerujúc do bohatších krajín na severe. Tento pohyb sa s obnovením kontrol na niektorých vnútorných schengenských hraniciach spomalil. Výsledkom sú preplnené tranzitné tábory v Taliansku a utečeneckých centrách.

„Treba si uvedomiť, že Nemecko už v roku 2015 prijalo viac ako jeden milión migrantov. Ak okrem toho prijme aj niektorých z našich (utečencov)… bude to mimoriadne silný signál, že ak to môže urobiť Nemecko, tak potom aj všetci tí, ktorý zatiaľ také úsilie ako Nemecko ešte nevynaložili,“ citujú médiá nádeje ministra.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová čelí kritike za to, že zvolila príliš otvorenú politiku v prijímaní utečencov. Politickú agendu z toho robí najmä strana Alternatíva pre Nemecko (AfD). Očakáva sa, že si budúci mesiac polepší v regionálnych voľbách v ďalších dvoch spolkových krajinách.

Pre program presídľovania sa kvalifikujú len utečenci zo Sýrie, Eritrey a Iraku. Netýka sa to teda väčšina migrantov zo západnej Afriky.

Posledné čísla hovoria, že v prvých siedmych mesiacoch roku 2016 prišlo do Talianska 3 915 Eritrejcov, 787 Sýrčanov a 686 Iračanov.