Nemecko vyzýva EÚ na modernizáciu armád

Európska armáda, Nemecko

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová, (zdroj: TASR)

Ministerka obrany Ursula von der Leyenová včera v Berlíne na spoločnej konferencii vládnych strán CDU a CSU vyzvala na posilňovanie európskej bezpečnosti, pričom ako príčinu jasne pomenovala ruskú hrozbu.

„V ostatných troch rokoch sme svedkami enormných modernizačných snáh NATO v dôsledku správania Kremľa,“ uviedla nemecká politička, ktorá opakovane vyzýva, aby Európska únia nasledovala tento príklad. Dodala: „Je to správne a dôležité, verím však, že minimálne rovnakú energiu musíme investovať do modernizácie európskej bezpečnostnej a obrannej únie.“

Nemci pôjdu príkladom

Berlín plánuje väčšie zapojenie do medzinárodnej bezpečnosti do roku 2020 podporiť výdavkami vo výške až 10 miliárd eur. Najväčšia európska ekonomika by sa v dlhodobom horizonte chcela priblížiť k záväzku členských štátov Severoatlantickej aliancie minúť na obranu aspoň 2 % HDP. To by ale znamenalo každoročne investovať o 20 miliárd eur navyše.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová naznačila, že zvýšenie obranného rozpočtu je nevyhnutné. Počas návštevy Hannoveru jej americký prezident Barack Obama pripomenul, že Spojené štáty ročne na obranu minú 3,4 % HDP, kým Nemecko iba 1,2 %. Tento stav už vraj nie je udržateľný.

Do roku 2030 sa majú v Nemecku objaviť ďalšie modernizačné programy až do výšky 130 miliárd eur. Len chystaný systém raketovej obrany podľa najnovších odhadov zhltne 9-10 miliárd eur.

Únia a NATO majú iné úlohy

Von der Leyenová naďalej trvá na tom, že Berlínu nejde o vybudovanie európskej armády. Úlohy EÚ a NATO majú byť komplementárne.

Európska únia má záujem v spolupráci s africkými štátmi zmierniť prílev utečencov cez Stredozemné more. To zjavne nie je úlohou NATO, podotkla ministerka.

Od britského referenda o vystúpení z Európskej únie rozvíjajú Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Španielsko spoločné koncepcie toho, ako by mohla únia riešiť medzinárodné krízy bez nevyhnutnej pomoci USA.

Už budúci týždeň sa v Bruseli stretnú ministri obrán dvadsaťosmičky a budú riešiť budovanie bezpečnostnej únie. Konkrétnejšia stratégia by sa ale mala objaviť až na decembrovom stretnutí hláv štátov.